עכשיו זה רשמי: כך ייראה גל הגזירות

במשרד האוצר העבירו הבוקר לשרי הממשלה את ספר התקציב לשנים 2013-2014. בספר מפורטות כל הגזירות אשר יוטלו בקרוב על אזרחי ישראל, ביניהן: העלאת מס ההכנסה, המע"מ והמסים על סיגריות ואלכוהול, כמו גם קיצוצים רחבים בתקציבי הביטחון, החינוך והרווחה. היכנסו לרשימת הגזירות המלאה

אחרי שאמש פרסמנו שלמרות ההבטחות לצמצום הגזירות - בתקופה הקרובה ירגישו כל אזרחי ישראל הכבדה משמעותית בנטל - הבוקר הועבר לשרי הממשלה ספר התקציב המלא עם רשימת הקיצוצים והגזירות המלאה, בהן העלאת מס ההכנסה, העלאת המע"מ, העלאת מס נוספת על סיגריות ואלכוהול, העלאת מסים בתחום הדיור, צמצום הפטורים ממס ועוד.

לחצו כאן לקריאת התכנית הכלכלית המלאה לשנת 2014-2013

במהלך הלילה עבדו אנשי משרד האוצר על הניסוח הסופי של ספר התקציב. כבר בתחילת השבוע הבא תדון הממשלה בתקציב לשנים 2013-2014, הכולל קיצוצים בתקציב הביטחון, החינוך והרווחה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

ספר התקציב מחלק את הקיצוצים הצפויים לצעדים בתחומי ההוצאה וההכנסה. הפגיעה בהכנסתם של אזרחי ישראל תתבטא בהעלאת מס הכנסה ב-1.5% לכל דרגות המס החל משנת 2014, כך שמס ההכנסה העליון יעמוד על 49.5%.

בנוסף יועלה מס הערך המוסף באחוז אחד, כך ששיעורו יעמוד על 18%, זאת לצד צמצום משמעותי בפטורים ממס הקיימים היום. גם המיסוי על סיגריות ואלכוהול יעלה, ויוטלו מסים נוספים בתחום הדיור. גם מס החברות יעלה באחוז אחד ויעמוד על שיעור של 26%.

בתחום ההוצאה, מציעים אנשי האוצר לקצץ בתקציב הביטחון, להפחית את התוספות שניתנו לתקציב החינוך, ולקצץ בתקציב הרווחה, דבר שיבטא בעיקר בהפחתת קצבאות הילדים ל-140 שקלים בלבד, החל מחודש אוגוסט השנה. עוד צפויים להידחות פרויקטים בתחום התשתיות, ותוספות שכר במגזר הציבורי.

בניגוד להמלצות ועדת טרכטנברג: קיצוץ בצהרונים

בתחום החינוך ייעשה הקיצוץ בתוספות התקציב שניתנו לאור מסקנות ועדת טרכטנברג. ההחלטה המרכזית - סבסוד הצהרונים יצומצם כך שיינתן רק לילדים בגילאי 3-8 המשתייכים לרמה סוציו-אקונומית נמוכה, במקום לילדים בגילאי 3-9 המשתייכים לרמת סוציו-אקונומית נמוכה ובינונית.

גם החינוך התורני יספוג מכה קשה עם המלצה לקצץ 200 מיליון שקלים מתקציבו בשנה הקרובה, ו-400 מיליון שקלים מתקציבו בשנה הבאה. בנוסף ישונו תנאי קבלת מלגות לימוד והבטחות ההכנסה לתלמידי ישיבה, בהתאם לגילאי האברכים.

בתחום הבריאות תקוצץ תכנית טיפולי השיניים המסובסדים לילדים. במהלך שאמור לחסוך כ-40 מיליון, רק ילדים עד גיל 12 ייהנו מטיפולי שיניים על חשבון המדינה, ולא ילדים עד גיל 14 כמו שקבע התיקון בחוק משנת 2010.

קיצוצים רחבים גם במשרדי הממשלה

משרד הפנים צפוי לספוג קיצוץ כולל של כ-150 מיליון שקלים מתקציבו. משרד השיכון יספוג קיצוץ הדרגתי של 30 מיליון שקלים השנה, וסכום זהה בשנה הבאה. תקציב משרד ראש הממשלה יצומצם ב-50 מיליון שקלים, ותקציב הנסיעות לחו"ל של השרים יקוצץ ב-25 מיליון שקלים.

תוכניות ממשלתיות צפויות להיפגע גם הן: התכנית לחיזוק מבנים לקראת רעידות אדמה, לדוגמה, תצומצם ב-20 מיליון שקלים, ותקציב הפעילות של החטיבה להתיישבות בממשלה יצומצם ב-30 מיליוני שקלים. גם תקציב המטה לביטחון לאומי יקוצץ בחמישה מיליון שקלים.

בספר התקציב קוראים אנשי משרד האוצר לשרת המשפטים לממש את זכותה, ולסגור שלושה בתי משפט בארץ - בבית שאן, בנהריה ובעפולה - במהלך שצפוי לחסוך כ-10 מיליון שקלים בשנה. לשרי הביטחון וביטחון הפנים ממליצים באוצר לשנות את תקנות החלפת הרכבים במשטרה, בשירות בתי הסוהר ובצה"ל, כך שהם יוחלפו אחת לחמש שנים במקום אחת לארבע שנים.

סך הקיצוצים נאמד ב-7 מיליארד שקלים וההוצאה התקציבית השנה תעמוד על 304.5 מיליארד שקלים, גידול של 7% ביחס ל-2012. ב-2014 תעמוד ההוצאה התקציבית על 307.9 מיליארד שקלים (גידול של 3.35%) והגירעון יעמוד על 3% מהתוצר, בהנחה שהצמיחה תהיה 3.3%.