הכבדה בגזירות: עלייה ב-1.5% במס ההכנסה

במשרד האוצר העבירו הבוקר לשרי הממשלה את רשימת הקיצוצים המלאה של תקציב המדינה. בין הגזירות: תשלומי ההורים לבתי הספר יעלו ובניגוד להמלצות טרכטנברג יבוטל גם הסבסוד לצהרונים, קצבאות הילדים יירדו ל-140 ש"ח וטיפולי השיניים לילדים יצומצמו

למרות ההבטחות לצמצום הגזירות הכלכליות, רגע לפני סגירת התקציב נרשמת הכבדה משמעותית בנטל על אזרחי ישראל כולם. בין הקיצוצים העומדים על הפרק: מס ההכנסה יועלה באחוז וחצי בכל המדרגות, ויועלו תשלומי ההורים לבתי הספר.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

לאורך כל הלילה ניסו אנשי האוצר להתכנס למספרי הקיצוצים והגזירות, ועמלו על הניסוח הסופי של סעיפי ספר התקציב. התוצאה הסופית - רשימת הגזירות המלאה - שנשלחה הבוקר לשרים לקראת דיון בנושא בישיבת הממשלה, כבר בשבוע הבא.

ההכבדה היא גדולה מכפי שצפו ההערכות. קצבאות הילדים ירדו ל-140 שקלים, התוכנית למתן טיפולי שיניים בחינם לילדים תצומצם, ובניגוד להמלצות ועדת טרכטנברג יבוטל הסבסוד לצהרונים. כמו כן, ההפרשות לפנסיה למשתכרים מעל 15 אלף שקלים ימוסו, ויוטל מס בריאות על עקרות הבית.

הקיצוץ הזה טומן בחובו הנחה של משרד האוצר כי ראש הממשלה בנימין נתניהו ושר האוצר יאיר לפיד יסכימו על קיצוץ של 4 מיליארד שקלים בתקציב הביטחון. לאור המתיחות בצפון וניסיון העבר, ההערכה היא כי שר הביטחון ראש הממשלה ושר האוצר יתקשו להסכים על קיצוץ כזה והגזירות יהיו קשות עוד הרבה יותר.

רשימת הגזירות (חדשות 2)

לפיד: "הציבור זועם ואני זועם"

רגע לפני הכבדת הגזירות בחר שר האוצר לדבר על מה שבקונצנזוס - הטבות המס המופלגות שמקבלות החברות הגדולות והרווחיות במשק. "יצא שהם שילמו מס אפקטיבי של 3.3 אחוז בזמן שבמדינת ישראל כל חנות נעליים משלמת מס חברות של 25 אחוזים, הציבור זועם ואני זועם" אמר לפיד. 

ביום רביעי האחרון הפתיע שר האוצר הטרי רבים כשהציע להגדיל את הגירעון השנתי, במטרה לצמצם בחצי את הקיצוץ הצפוי בתקציב המדינה. התכנית שהוגשה כללה פריצת תקרת הגירעון והגדלתה ב-6 וחצי מיליארד שקלים.

שישה וחצי מיליארד השקלים שיתווספו לגירעון היו אמורים להפחית את הקיצוץ בתקציב מ-13 מיליארד שקלים ל- 6.5 מיליארד שקלים בלבד. על פי ההצעה כבר ב-2014 יחזור יעד הגירעון לשיעור שגרתי של 3%, דבר שיגדיל את הקיצוצים ביותר מעשרה מיליארד שקלים.