שר האוצר לפיד התמתן: הגירעון ב-2013 יירד ל-4.65%

ברגע האחרון, הציע שר האוצר לפיד שיעד הגרעון ירד מ-4.9% מהתוצר ל-4.65%, זאת לאחר שאמש עורר סערה. לפיד שוחח בעניין עם רה"מ נתניהו ועם הנגיד פישר. המשמעות היא שהגירעון יעמוד השנה על כ-46 מיליארד שקל

שר האוצר יאיר לפיד החליט על יעדי הגירעון הסופיים לשנים 2013-2014, וביום ראשון הוא יביא לאישור הממשלה יעד גירעון של 4.65% השנה ו-3% בשנה הבאה. המשמעות היא שהגירעון יעמוד השנה על כ-46 מיליארד שקל. מלשכת שר האוצר נמסר כי השר שוחח בעניין זה עם ראש הממשלה נתניהו ועם נגיד בנק ישראל סטנלי פישר המצוי בחופשה בחוץ לארץ.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

אתמול עורר לפיד סערה כאשר נודע על הצעתו להגדיל את יעד הגירעון השנה ל-4.9% מהתוצר השנה. זו הפעם הראשונה מאז 1985 שהממשלה לא תעמוד במסגרת ההוצאה שנקבעה. אתמול דווח כי ראש הממשלה נתניהו ונגיד בנק ישראל סטנלי פישר לא עודכנו בהחלטת לפיד.

גורמים המקורבים לנושא מספרים כי לפיד "עשה תרגיל" לפישר; בעוד שפישר היה מעוניין בגירעון של כ-4% מהתוצר השנה וכ-3% בשנה הבאה, לפיד ביקש להעלות את יעד הגירעון ליותר מ-4% השנה ול-3.5% בשנה הבאה. לפיכך, לפיד הכריז שלשום בלילה על יעד גירעון גבוה של 4.9% השנה, על מנת שיוכל להוריד אותו לאחר מכן ל-4.65%. מצד שני, לפיד "התרכך" באשר לשנת 2014 ויישר קו עם רצונו של פישר.

יעד הגירעון המקורי ל-2013 בתקציב המדינה 2012-2011 עמד על 1.5% תמ"ג בלבד, אלא ששר האוצר דאז, יובל שטייניץ, ונתניהו, העלו את היעד לרמה של 3% תמ"ג אחרי שהבינו כי איבדו את השליטה עליו.

עודכנו. פישר ונתניהו (פייסבוק)

סוכנות האשראי הורידה את הדירוג

אמש הודיעה סוכנות דירוג האשראי "פיץ'" כי העלאת יעד הגירעון בתקציב הקרוב של מדינת ישראל הינו מעבר לטווח שאותו צפו. בשל כך, החשש העיקרי של נתניהו ושל פישר הוא מהודעות דומות ומהידרדרות במעמדה הכלכלי של ישראל בעולם בעקבות העלאת יעד הגירעון.

במקביל, סוכנות S&P הורידה את דירוג האשראי של ישראל במטבע מקומי, ואשררה את הדירוג במט"ח. שני הדירוגים עומדים על +A, עם תחזית יציבה. לפיד התייחס לכך ואמר כי "הורדת הדירוג לעת הזו לא מפתיעה. זוהי תגובה מאוחרת למצב שאותו אנו מנסים לתקן".