לפיד הפתיע את נתניהו ופישר

ראש הממשלה ונגיד בנק ישראל הופתעו היום מהחלטתו של שר האוצר לפיד, לפיה יועלה יעד הגירעון לשיעור שיא של 4.9%. השניים צפויים להתייעץ בסוף השבוע בנוגע ליעד בו נקב שר האוצר וייקבלו החלטה אם לתמוך במהלך או לכפות על לפיד יעד גירעון אחר. בינתיים גובר החשש שצעד שכזה יפגע במעמדה הכלכלי של ישראל בעולם

החלטתו של שר האוצר יאיר לפיד להגדיל את יעד הגירעון לא הפתיעה רק את הציבור, אלא גם את ראש הממשלה בנימין נתניהו ואת נגיד בנק ישראל סטנלי פישר - שלא ידעו על המהלך. השניים לא שיערו לעצמם כי לפיד מתכוון לפרוץ את מסגרת התקציב באופן בוטה כל כך, ובסוף השבוע הם צפויים להתייעץ ולהחליט אם לקבל את הצעתו של לפיד או לכפות עליו יעד גירעון אחר.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

לפיד מצדו הבהיר בדיונים האחרונים כי יהיה צורך בהעלאת יעד הגירעיון לרמת שיא של 50 מיליארד שקלים, אולם הוא לא נקב בשיעור הבוטה - 4.9%. נתניהו ופישר סברו כי לפיד ישוב אליהם עם תשובה שונה לחלוטין בנוגע לסוגיה, אולם הופתעו מכך שהוא כבר הפיץ אתמול את החלטתו בציבור.

במקביל, במערכת הכלכלית ניתן לצפות בהשלכות הבעייתיות של יעד הגירעון הגבוה בו נקב לפיד. כבר הערב הודיעה סוכנות דירוג האשראי "פיץ'" כי העלאת יעד הגירעון בתקציב הקרוב של מדינת ישראל הינו מעבר לטווח שאותו צפו. בשל כך, החשש העיקרי של נתניהו ושל פישר הוא מהודעות דומות ומהידרדרות במעמדה הכלכלי של ישראל בעולם בעקבות העלאת יעד הגירעון.  

במקביל, סוכנות S&P הורידה את דירוג האשראי של ישראל במטבע מקומי, ואשררה את הדירוג במט"ח. שני הדירוגים עומדים על +A, עם תחזית יציבה. לפיד התייחס לכך ואמר כי "הורדת הדירוג לעת הזו לא מפתיעה. זוהי תגובה מאוחרת למצב שאותו אנו מנסים לתקן".

תכנית לפיד: פריצת תקרת הגירעון ב-6 מיליארד שקלים

לפיד הפתיע רבים כשהציע להגדיל את הגירעון השנתי, במטרה לצמצם בחצי את הקיצוץ הצפוי בתקציב המדינה. על פי תכניתו, תקרת הגירעון תיפרץ ותוגדל ב-6 וחצי מיליארד שקלים. בכך יעלה הגירעון השנתי לשיעור שיא של 4.9%.

שישה וחצי מיליארד השקלים שיתווספו לגירעון יפחיתו את הקיצוץ הצפוי בתקציב - במקום 13 מיליארד שקלים שהיו אמורים להיות מקוצצים, יקוצצו רק 6.5 מיליארד שקלים. על פי ההצעה, כבר ב-2014 יחזור יעד הגירעון לשיעור שגרתי של 3%, דבר שיגדיל את הקיצוצים ביותר מעשרה מיליארד שקלים.