ההצעה של לפיד: להגדיל את הגירעון ולהקטין את הקיצוץ

אם הצעת שר האוצר תאושר, מסגרת הגירעון תעלה ביותר מ-6.5 מיליארד שקל והקיצוץ הצפוי בתקציב יצומצם בכמחצית. על פי התכנית, כבר בשנה הבאה ישוב יעד הגירעון לשיעור רגיל של 3%, דבר שיוביל לקיצוצים של כ-18 מיליארד שקלים

גל הגזירות יצומצם? שר האוצר הטרי יאיר לפיד הפתיע אמש רבים כשהציע להגדיל את הגירעון השנתי, במטרה לצמצם בחצי את הקיצוץ הצפוי בתקציב המדינה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

התכנית שהוגשה אתמול, וקיבלה גם את תמיכתו של ראש הממשלה בנימין נתניהו, תובא לאישור הממשלה כבר ביום ראשון הקרוב. על פי ההצעה של לפיד תקרת הגירעון תיפרץ ותוגדל ב-6 וחצי מיליארד שקלים. בכך יעלה הגירעון השנתי לשיעור שיא של 4.9%.

שישה וחצי מיליארד השקלים שיתווספו לגירעון יפחיתו את הקיצוץ הצפוי בתקציב - במקום 13 מיליארד שקלים שהיו אמורים להיות מקוצצים, יקוצצו רק 6.5 מיליארד שקלים. על פי ההצעה כבר ב-2014 יחזור יעד הגירעון לשיעור שגרתי של 3%, דבר שיגדיל את הקיצוצים ביותר מעשרה מיליארד שקלים.

אתמול הופיע השר לפיד בפעם הראשונה במסגרת תפקידו בוועדת הכספים של הכנסת. הוועדה דנה בחוק ההסדרים ובתקציב המדינה, ובסופה אושרה הוראת השעה לפיה תקציב המדינה לשנים 2013-2014 יהיה דו-שנתי.

לפיד הביע את מורת רוחו מאישור התקציב הדו-שנתי ואמר: "קיימנו לא מעט דיונים מקצועיים על הנושא והוחלט שזה לא יהיה יותר. בין השאר כי לכנסת ולאופוזיציה מגיעה ההזדמנות להתנגד לתקציב פעם בשנה. זה נראה לנו פחות סביר שתובע התנגדות לתקציב רק פעם בשנתיים", אמר לפיד.