השר לפיד בוועדת הכספים: "לאופוזיציה מגיעה ההזדמנות להתנגד לתקציב המדינה"

על רקע ההסכם המתגבש בין שר האוצר ליו"ר ההסתדרות, התכנסה היום ועדת הכספים של הכנסת בנוכחות לפיד ואישרה את התקציב הדו-שנתי עד לסוף 2014. במוקד ההסכם עומד ויתור של ההסתדרות על תוספת של אחוז אחד לשכרם של עובדי המגזר הציבורי

על רקע ההסכם המסתמן בין שר האוצר ליו"ר ההסתדרות, התכנסה הבוקר ועדת הכספים של הכנסת בראשות יו"ר הוועדה ניסן סלומיאנסקי ושר האוצר יאיר לפיד, כדי לדון בתקציב הדו-שנתי ובחוק ההסדרים. את דיוני הוועדה העברנו בשידור חי בחדשות 2 באינטרנט.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

זו הייתה הפעם הראשונה בה לפיד הגיע במסגרת תפקידו לוועדת הכספים. לאחר שזכה לברכות על הופעתו הראשונה בוועדה, התייחס לפיד לסוגיית התקציב הדו-שנתי. "קיימנו לא מעט דיונים מקצועיים על הנושא והוחלט שזה לא יהיה יותר. בין השאר כי לכנסת ולאופוזיציה מגיעה ההזדמנות להתנגד לתקציב פעם בשנה. זה נראה לנו פחות סביר שתובע התנגדות לתקציב רק פעם בשנתיים", אמר לפיד.

"מלבד זאת, יש פער גדול בין התכנון לביצוע. גילינו את זה בתקציב הדו שנתי הקודם. אין באמת שליטה על ההוצאות ואין אפשרות לחזות את הכנסות המדינה בחלון זמן של שנתיים", הוסיף שר האוצר וקרא לבטל את התקציב הדו-שנתי. "משרד האוצר יבקש להעביר הוראת שעה לפיה התקציב הדו-שנתי יישאר במתכונתו הנוכחית עד לתכנון התקציב החד שנתי הבא", אמר עוד לפיד. ועדת הכספים אישרה כעבור זמן קצר לאחר מכן את החלת התקציב הד-שנתי עד לסוף 2014.

סגן שר האוצר לשעבר, ח"כ יצחק כהן מש"ס הגיב לדבריו של לפיד: "אני חושב שאתם טועים בנוגע לחד שנתי, זה היה נהוג במשך עשרות שנים והדו-שנתי קיים רק 4 שנים. לא כל הגירעונות מגיעים מהשנים האחרונות", אמר ח"כ כהן. "לאופוזיציה זה דווקא טוב חד-שנתי. ב-2015 רובכם כבר לא תהיו פה", התלוצץ כהן.

בהמשך דבריו התייחס שר האוצר לנושא חוק ההסדרים. "האם לא הגיע הזמן לגנוז את חוק ההסדרים? חבויים בתוכו עשרות חוקים שכל אחד מהם טעון דיון", טענה ח"כ סתיו שפיר. "זה בהחלט שווה דיון", ענה לפיד והמשיך: "בנוגע לדוח הכנסות המדינה שסתיו טוענת שנמצא כבר שנה על שולחני - אני רק 43 יום בתפקיד, כך שזה לא על שולחני - אבל זה יפורסם בקרוב", סיכם. שפיר טענה שדוח ההכנסות כבר יותר משנה נמצא במשרד האוצר ולא נחשף לציבור.

המחלוקת בין האוצר להסתדרות: בינתיים אין סכסוך עבודה במשק

הדיונים עם ההסתדרות נמשכים (חדשות 2)
שלשום חתמו שר האוצר לפיד ויו"ר ההסתדרות עיני על הסכם עקרוני בראשי תיבות, ואמש נפגשו הצוותים של השניים ומסתמן כי תתאפשר חתימה על הסכם סופי כבר בימים הקרובים. במוקד ההסכם עומד ויתור של ההסתדרות על תוספת של אחוז אחד לשכרם של עובדי המגזר הציבורי. התוספת מוערכת בסכום של 900-800 מיליון שקלים, והיתה אמורה להיכנס לחשבון הבנק של העובדים בתחילת חודש יולי הקרוב.

האוצר מנגד וויתר על שני סעיפים: לא יהיה מיסוי של קרנות השתלמות, או הגבלה בחוק על זכות השביתה. המשמעות היא כי לפיד הסיר את מכשול ההסתדרות לקראת העברת חוק התקציב בכנסת. במקביל, הצליח שר האוצר להגיע גם להבנות עם עמיתיו במשרד הביטחון ובמשרד התחבורה על קיצוץ בתקציביהם.

פגישתם של לפיד ועיני השבוע התקיימה על רקע איומי ההסתדרות להכריז על סכסוך עבודה במשק ולפתוח בשביתה כללית. בהודעה משותפת מטעם ההסתדרות והאוצר שיצאה לאחר הפגישה הובהר כי היא "התנהלה באוירה חיובית" והושגה התקדמות במגעים בין הצדדים.