עיני צפוי להכריז השבוע על סכסוך עבודה

יו"ר ההסתדרות מבקש לסלול את הדרך לשביתה כללית במחאה נגד הגזירות הצפויות בתקציב. במוקד המחלוקת: קיצוץ השכר ומיסוי קרנות ההשתלמות. בהסתדרות סבורים כי שר האוצר לפיד ואנשי משרדו כבר מזמן לא מסתפקים בצמצום הגירעון, אלא פועלים לפגיעה ממשית בעבודה המאורגנת

האם יפתח בשביתה? עיני (חדשות 2)

ההסתדרות תכריז ככל הנראה עד אמצע השבוע על סכסוך עבודה במשק, שיאפשר לה לפתוח בשביתה כללית בתוך שבועיים מיום ההכרזה. זאת, על רקע הגזירות המתוכננות במסגרת התקציב.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

בהסתדרות סבורים כי במשרד האוצר כבר מזמן לא מסתפקים בצמצום הגירעון, אלא פועלים לפגיעה ממשית בעבודה המאורגנת. כך, בסוף השבוע פורסמו דיווחים שונים בדבר כוונת האוצר לאסור על זכות השביתה בנמלי הים, בנתב"ג ובחברת החשמל, ולקבוע כחלופה חובת בוררות.

אבל בו בזמן שהדיווחים האלה מתקבלים אולי באהדה מסוימת בציבור, הרי שדיווחים אחרים מייחסים לאוצר כוונה להגביל גם את האפשרות להקמת ועד עובדים - מהלך הרבה יותר שנוי במחלוקת, שנתפס כהכרזת מלחמה על העובדים, ולא רק על ההסתדרות.

לפיד רוצה לסיים את הרפורמה - ומהר

כדי שוועד עובדים חדש יוכר על פי דין, זאת על פי התוכנית החדשה, מחצית מן העובדים במקום העבודה חייבים לחתום על טופס הצטרפות לארגון עובדים. כיום, לעומת זאת, מספיק ששליש מהעובדים יצטרפו לארגון - זאת בהנחה שרבים מהעובדים שאינם חותמים על טופס הצטרפות נמנעים בשל הפחד שמלווה את מהלך ההתאגדות.

שר האוצר לפיד חושש שאם לא יצליח לבצע את המהלך בשלושת החודשים הראשונים לתפקידו, אולי לא יצליח בכך כלל. לכן, הוא מתעקש להכריז ולהוביל רפורמות עוד לפני העברת התקציב, גם אם המשמעות היא עימות חזיתי מול ההסתדרות.

ניתוח הדברים מלמד כי ייתכן שלפיד מבקש למצות את העימות הזה עכשיו, במקום לקבל טפטוף של עימותים וסכסוכי עבודה. לכן הוא התעקש כבר בשבוע שעבר על הסכם שמיים פתוחים, ולכן הוא מתעקש עכשיו על נמלי הים ואולי גם על הגבלת זכות השביתה.