ביהמ"ש לאיי.די.בי פתוח ומחזיקי האג"ח: "נסו להגיע עד מחר לפתרון"

השופט בביקורת חריפה על הבנקים שהעניקו לחברה הלוואות עתק: "ציפיתי לתגובה מלאומי שנתן אשראי במאות מיליונים. איפה הדין וחשבון של הבנקים? איפה ועדות האשראי?". נציגי החברה: "החברה נזילה וזה ברור"

בית המשפט המחוזי בתל אביב דן הבוקר בבקשה של נציגות מחזיקי אגרות החוב של איי.די.בי פיתוח - בראשות קרנות יורק ופסגות - לכפות על החברה הסדר חוב, ושלח את הצדדים להמשיך לדון בדברים עד מחר בבוקר ולהגיע לפתרון שלא יוביל להתפוררות הפירמידה של איי.די.בי. אחרת, השופט יחליט בעצמו על מתווה לחברה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

"המצב של החברה בעייתי אבל הסעד שמבקשים הוא דרסטי. המאזן שלה טוב ואנחנו עדיין לא בשלב של הסעד הזה", אמר השופט איתן אורנשטיין. "בית המשפט צריך לשקול שיקולים שמעבר. המתווה המסתמן בהחזקות הוא לטובה; אם מישהו משקיע כסף למעלה סימן שהוא מאמין בנכס למטה. מנגד, שמעתי על הבעיות של חוות הדעת. יש בעייתיות מסוימת, יש גם בעיה של ממשל תאגידי, של העדפות ואולי אינטרסים אחרים".

"יש איתותים לא טובים ויש לי עוד סדרה שלמה של שאלות", אמר אורנשטיין. "האלטרנטיבה יכולה להיות גרועה. אתם יכולים לחזור אליי או אל ורדה אלשיך בעתיד. בית המשפט חרד לכסף של נציגי אגרות החוב. יש שאלה של חלוקת הדיבידנדים, כמה חילקו לבעלי השליטה. ומה קרה מאז? לכן אני ער".

אורנשטיין מתח ביקורת חריפה על הבנקים והלוואות העתק שהעניקו לחברה: "לגבי הבנקים, הנושים האחרים של פתוח, אני הרבה שנים בתחום... איך הם נתנו אשראי בלי ביטחונות? בנק לאומי היה צריך לפתוח את הדיסק. ציפיתי לתגובה מלאומי שנתן אשראי במאות מיליונים. איפה הדין וחשבון של הבנקים? זה מעורר תהיות על איך נתנו הבנקים אשראי, איפה ועדות האשראי של הבנקים... מה אתם מצפים שבית המשפט ייתן לכם? מחמאות על התנהלות כזו?".

לא הגיעו להסדר על החוב, רקפת רוסק עמינח (רויטרס ויח"צ רון קדמי)

כמה שווה כור?

השופט שאל בתחילת הדיון מדוע נוחי דנקנר לא הגיע לדיון. "ביום חמישי נחתמה בבואנוס איירס עסקה בין נוחי דנקנר לאדוארדו אלשטיין, להשקעה של 75 מיליון דולר נוספים על 25 מיליון הדולר שכבר הושקעו. על פי ההסכם 18 מיליון דולר יושקעו בגנדן ו-57 מיליון דולר יושקעו באיי.די.בי אחזקות. יש גם הסכמה על שליטה משותפת של אלשטיין ודנקנר באיי.די.בי. ביצוע עסקת ההשקעה מותנה בהסדר באיי.די.בי אחזקות, שעקרונותיו כבר סוכמו עם נציגות מחזיקי אגרות החוב של איי.די.בי אחזקות, ובהסכמת הבנקים. כל שינוי לרעה עלול להביא לביטול עסקת ההשקעה", מסר עו"ד רובי בכר מטעם איי.די.בי אחזקות.

עורכי הדין של איי.די.בי טענו כי "החברה נזילה וזה ברור". כשהשופט שאל אותם מה יהיה עד סוף השנה, הם ענו: "אפשר למכור ולממש נכסים". השופט הקשה ואמר: "מינואר שאתם מנסים למכור... מה יהיה שנה הבאה?". נציגי החברה השיבו: "כרגע החברה מודיעה שהיא לא יכולה לגייס אשראי אבל זה לא אומר דבר... מנסים לכפות פה חדלות פרעון. החברה נזילה בוודאות עד סוף השנה".

איי.די.בי הציגה בדיון תרחישים של חברת גיזה-זינגר-אבן המראים שהיא יכולה לממש נכסים. "חוות הדעת של טאסק אינה מקצועית, לא רוצה לומר חובבנית", אמרו נציגי איי.די.בי בהתייחסם לחוות הדעת שהגישו מחזיקי אגרות החוב של איי.די.בי פתוח לפיה החברה חדלת פירעון.

"מישהו מחסל את החברה כי הוא חושב שבעתיד יקרה לה משהו רע", הוסיפו נציגי החברה. "חוות הדעת של טאסק חושבת שעדיף למכור את דסק"ש ולשים כסף בפק"מ".

עו"ד אייל רוזובסקי, המייצג את נציגות מחזיקי אגרות החוב, העלה תהייה בפני השופט: "בחודשיים האחרונים קבוצת איי.די.בי עשתה שלוש עסקאות; היא מכרה מניות כור ב-55.1 שקל למניה... אומר המומחה מטעם איי.די.בי פתוח שמחיר כור הוא מעל 120-123 שקל ועכשיו היא מוכרת ב-51 מיליון שקל. היא מכרה שופרסל ביותר מ-28 מיליון שקל. גם כאן איי.די.בי מאמינה למומחה שלה ומוכרת בחצי מחיר. היא גם מכרה מניות של נכסים ובניין... העסקאות האלה הן פחות ממחיר השוק. גם העסקה עם אלשטיין נעשית לפי ערכים של שווי שוק".