הבוקר: דיון ראשון בבקשת ההשתלטות של מחזיקי האג"ח בתאגיד IDB

בית המשפט המחוזי בתל אביב ידון הבוקר לראשונה בבקשתם של מחזיקי אגרות החוב של IDB פיתוח לקבל את השליטה על התאגיד מידיו של המיליארדר נוחי דנקנר. בסוף השבוע דווח כי המשקיע אדורארדו אלשטיין הסכים להזרים 75 מיליון דולר לתאגדיו של דנקנר

האם היום יחל סופו של תאגיד IDB בבעלות נוחי דנקנר? הבוקר יתכנסו מחזיקי אגרות החוב של הקונצרן לדיון בבית המשפט המחוזי בתל אביב. זהו דיון ראשון בבקשת ההשתלטות של מחזיקי אגרות החוב על איי.די.בי פיתוח - המרכזת את כל נכסיו התפעוליים של הקונצרן - באמצעות הסדר חוב כפוי.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

בתחילת החודש ספג דנקנר מהלומה: לאחר משא ומתן ממושך הגיע נוחי דנקנר להסדר חוב עם בנק לאומי במסגרתו ימחוק הבנק 150 מיליון מהחוב האישי לבנק. הסדר החוב הביא לסערה ציבורית נרחבת - והבנק נאלץ לסגת מההסדר.

בעקבות הסערה, הודיע בנק ישראל כי הוא פותח בבדיקת הנושא: "בנק לאומי סבור כי המתווה להסדר החוב של חברת 'גנדן', שאושר על ידי דירקטוריון הבנק לפני מספר חודשים, מהווה את הפתרון הטוב ביותר להשבת החוב לבנק אל מול אלטרנטיבות הפעולה האחרות הקיימות. זאת, בראיית הבנק, בעלי המניות והאינטרס הציבורי", כך מהודעת הבנק.

נחתם: אלשטיין ישקיע 75 מיליון דולר

עם זאת, בשבוע שעבר קיבל דנקנר חדשות טובות: לאחר תקופה ארוכה של חוסר ודאות באשר להשקעה אפשרית של אדוארדו אלשטיין באיי.די.בי, חתמו נוחי דנקנר ואלשטיין על הסכם חדש. לפי ההסכם אלשטיין יעביר כ-75 מיליון דולר לאיי.די.בי אחזקות ולגנדן, ולמעשה ישלים את העסקה שנחתמה איתו. לאיי.די.בי אחזקות יועבר סכום הנע סביב 50 מיליון דולר, ולגנדן יועברו כ-20 מיליון דולר. הכסף ישמש לפירעון החוב של איי.די.בי למחזיקי אגרות החוב.

לא הגיעו להסדר על החוב, רקפת רוסק עמינח (רויטרס ויח"צ רון קדמי)

ככל הנראה, הסכום המדובר לא יעבור במכה אחת, וככל הנראה ישנו גם משקיע זר נוסף שנכנס להשקעה עם אלשטיין. מקורבים לאיי.די.בי ציינו כי "במסגרת ההסכם גנדן לא תבקש מחיקה של החוב כלפיה מהבנקים לאומי ומזרחי". לגנדן חוב של 450 מיליון שקל ללאומי. אל מול חוב זה ככל הידוע הביטחונות הם רק מניות גנדן באיי.די.בי אחזקות, ששוויין כיום עומד על כ-200 מיליון שקל. לבנק מזרחי חייבת גנדן כ-80 מיליון שקל.

כעת מייחל דנקנר לגיבוש הסדר חוב חדש שיהיה מקובל על בנק לאומי. נזכיר כי אלשטיין התנה הזרמה של 75 מיליון דולר בהגעה להסדר חוב עם בנק לאומי, מזרחי טפחות ובעלי אגרות החוב באיי.די.בי אחזקות.