ראש הממשלה נתניהו אישר את התכנית להקמת נמל פרטי

התכנית להקמת נמל פרטי בחיפה או באשדוד אושרה על ידי ראש הממשלה בנימין נתניהו. במסגרת התכנית יפורסם בקרוב מכרז בינלאומי להפעלת נמל העתיד באמצעות חברה פרטית. הערים נלחמות על הקמת הנמל בשטחם

נמל פרטי יקום בישראל (הנמל באשדוד) (חדשות 2)

ראש הממשלה בנימין נתניהו אישר את התכנית להפרטת נמל העתיד שיוקם בחיפה או אשדוד. התכנית הוצגה לנתניהו אתמול על ידי שר התחבורה ישראל כץ.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

במסגרת התכנית, בקרוב יפורסם מכרז בינלאומי להפעלת נמל העתיד באמצעות חברה פרטית המתמחה בהפעלת נמלים גדולים. מכרז התפעול מצטרף למכרז ההקמה של נמל העתיד שנמצא כיום בשלב המיון המוקדם. המפעיל של נמל העתיד יחזיק בזיכיון להפעלת הנמל לתקופה של 30 שנה.

מדובר במהלך דרמטי שצפוי להיתקל בהתנגדות קשה מצד ועדי העובדים בחברות נמלי אשדוד וחיפה. בממשלה נערכים לאפשרות השבתה ממושכת של הנמלים. במקביל תפתח הממשלה בימים הקרובים ערוץ הידברות עם ההסתדרות, ושר התחבורה ישראל כץ ומזכ"ל ההסתדרות יוועדו עופר עיני כדי לדון בפרטי התכנית.

בכוונת הממשלה להבטיח לעיני כי עובדי הנמל העתידי יוכלו להתאגד ויהיו מוגנים בהסכם קיבוצי שיבטיח להם זכויות דומות לאלו של עובדי הנמלים הקיימים. בנוסף, שרי האוצר והתחבורה צפויים להכריע בקרוב בשאלה האם הנמל יוקם בחיפה או באשדוד. בין הערים כבר מתנהל מאבק סוער בניסיון לזכות בנמל.

בפני המדינה עומדת גם האפשרות להחליט על הקמת שני נמלים בשתי הערים בו-זמנית אולם ספק אם יש למדינה יכול לממן את שני הפרויקטים במקביל. ההשקעה התקציבית בכל נמל מוערכת ב-4 מיליארד שקל.