כמה יעלו לנו הגזרות של לפיד?

גזרות התקציב הבא הולכות להיות קשות, גזרות שיפגעו באופן ישיר גם במעמד הביניים. צוות חדשות 2 בדק כמה כל זה יעלה למשפחה הסמלית שהמציא לפיד – כמה תשלם ריקי כהן מחדרה? התשובה אלפי שקלים בשנה

ליאיר לפיד יש כבר תשובה מוכנה לכל מה שקשור לתקציב המדינה. כשאמרו לו שהוא מוביל לתקופה הקשה של הגירעון, לפיד מיד השיב ותיקן: "אני לא מוביל לתקופה, אני מוביל החוצה". אפשר להבין את הרגישות של שר האוצר בנושא. שורה ארוכה של גזרות קשות מתוכננות לתקציב הבא - גזרות שמקרבות את מעמד הביניים אל הקו האדום.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

ניקח לדוגמה את משפחתה של ריקי כהן המפורסמת מחדרה: זוג הורים ושלושה ילדים עם משכורת משותפת של 20,000 שקל ברוטו בחודש. היום הם מקבלים 700 שקלים בחודש מקצבאות הילדים, וההוצאה החודשית שלהם עומדת על 13,510 שקלים.

עם כניסתן לתוקף של הגזרות המתוכננות, אותה משפחה תשלם כ-70 שקלים יותר למס ההכנסה שיעלה באחוז, משכורתה של ריקי המורה - גם אם לא תיפגע - בוודאי לא תשתפר עם ביטול ההטבות לעובדי המגזר הציבורי והקיצוץ בתקציב החינוך, קצבאות הילדים שיקבלו יהיו בגובה 450 שקלים בחודש, וההוצאה החודשית תגדל עד ל-135 שקלים בעקבות עליית המע"מ באחוז. בסה"כ מדובר בעוד 456 שקלים בהוצאות החודשיות - 5,472 שקלים בשנה.

"אני חושב שנכון לעשות תכנון לטווח הארוך", אומר בריאיון לחדשות 2 רו"ח דוד גולדנברג, נשיא לשכת רואי החשבון, "גם מבחינת ההוצאות של משקי הבית וגם מבחינת החיסכון". חשוב להתכונן כי שוב מעמד הביניים נמצא במרכז: יש גזרות לעשירון העליון, אבל הם יכניסו מאות מיליונים בלבד. גם הקיצוצים למגזר החרדי לא יפתרו לבדם את בעיית הגירעון.

נילחם. עופר עיני, ארכיון (חדשות 2)

עיני: "אעשה כל שבידי למנוע את הגזרות"

לפיד מדגיש שהקיצוץ לא יהיה קל וזה נכון בהרבה מובנים, בהם גם מכשול לא פשוט שנקרא ההסתדרות. "תיפגע ריקי כהן ורבקה כהן ואורית כהן. למעשה לא פסחו על אף אחד", אומר מזכ"ל ההסתדרות עופר עיני ומבטיח כי "בכל מה שקשור לענייני העובדים והגמלאים אני אעשה כל שבידי למנוע את הגזרות".

אז בפעם השנייה בשנים האחרונות המע"מ ומס ההכנסה עולים, מעמד הביניים נקרא שוב להדק את החגורה. הכיס נהיה כבד ולא כדאי להיתפס עם המכנסיים למטה.