המפקח על הבנקים: "הלוואות צריך להחזיר עד הסוף"

בדיון בכנסת מתח דודו זקן ביקורת על תופעת הסדרי החוב עם הטייקונים, על רקע ההסדר שגובש ובוטל עם נוחי דנקנר. "אנו מוטרדים מהתופעה ומריבוי ההסדרים", אמר. דנקנר התנצל בכתב שלא הגיע לדיון

ביקורת בכנסת על הסדרי החוב לטייקונים (AP)

הסדרי מחיקת החובות לטייקונים על ידי הבנקים הגיעו היום לכנסת. ועדת הכספים דנה בנושא בצל פרשת הסדר החוב של נוחי דנקנר לבנק לאומי בסך 150 מיליון שקל, שעורר סערה גדולה בציבור - שגרמה ללאומי לסגת מההסכם.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

מנהלי הבנקים לא התייצבו לדיון ושלחו נציגים בדרגי ביניים. נוחי דנקנר שהוזמן גם הוא ונמצא בארגנטינה לא הגיע ושלח התנצלות בכתב. מנכ"ל איגוד הבנקים משה פרל והמפקח על הבנקים בבנק ישראל דודו זקן השתתפו בישיבה.

"כל החלטה בהסדר חוב צריך לבדוק בפני עצמה, אבל עם תחושה קשה להתווכח", אמר שמואל האוזר, יו"ר הרשות לניירות ערך. "אנו מוטרדים מהתופעה של הסדר החוב. מאז המשבר טיפלנו ב-120 הסדרי חוב של החברות הציבוריות. חייב להתקיים שיוויון ביחס לנושים, בהתאם לסדר הנשייה והביטחונות, ואנחנו מוודאים שאכן כך הדבר בהסדרי החוב השונים".

"צריך למצות את כל הדרכים לגבות את החוב"

המפקח על הבנקים זקן אמר כי "סך האשראי של המערכת הבנקאית הינו 846 מיליארד שקל, מזה 415 מיליארד שקל לעסקים, 360 מיליארד שקל למשקי בית ו-240 מיליארד שקל משכנתאות. אנחנו רואים בעיות בהקצאת האשראי: יש ריכוזיות של האשראי ללווים גדולים, שהיא משקפת את ריכוזיות שיש במשק".

לדבריו, "יש טיפול לא רק בוועדת הריכוזיות, אלא גם בפיקוח על הבנקים כמו מגבלת לווה בודד - והוא נושא פירות. יש הסטה של אשראי מהמגזר העסקי למשקי הבית".

זקן הבהיר כי "הלוואות צריך להחזיר עד השקל האחרון - עסק קטן, בינוני וגדול. זו לא שאלה פתוחה. צריך למצות את כל הדרכים לגבות את החוב, או בהסדרי חוב או בהסדרים משפטיים. זו העמדה שלנו וכך אנחנו פועלים. הבעיה אינה הגעה להסדר, אלא ריבוי הסדרי החוב וההשלכות שלהם על המשק".

"המפקח על הבנקים נרדם בשמירה"

לטענת זקן, בנק ישראל מתערב בהסדרי החוב בשני מצבים: "כשאנחנו בודקים את התהליכים אם יש חשש לאי סבירות ואז אנחנו מתערבים ודורשים תיקון; ומצב נוסף הוא בעסקה ספציפית גם לפני מעשה, כאשר אנחנו סבורים שיש בה כדי לערער את היציבות של הבנק. יש לנו מקורות מידע בתוך ומחוץ למערכת הבנקאית כמו תקשורת".

יו"ר מרצ ח"כ זהבה גלאון תקפה את הסדרי החוב ואמרה: "באו לפה אנשי עסקים, בנו פירמידות של חובות, לא תרמו למשק הישראלי - ועכשיו מבקשים מחיקת חוב. מה שמקומם זה הקלות וההפקרות שמחלקים אשראי בקלות כזו לטייקונים. המפקח על הבנקים נרדם בשמירה. לא ייתכן שהמפקח מתערב רק אחרי לחץ ציבורי. צריך לקבוע קריטריונים ברורים למתן אשראי".

ח"כ רובי ריבלין הזהיר מאובדן אמון הציבור: "אני מפחד ממה שהבנקים עושים בכספים שלי ואילו הלוואות הם נותנים. אני פונה אל הבנקים - אל תערערו את האמון שלנו בכם".