מתווה התקציב של לפיד: העלאת מסים ב-5 מיליארד

שר האוצר הציג היום לראשונה את מתווה התקציב שלו לשנים 2014-2013. בפגישה עם רה"מ נתניהו והנגיד פישר, הוצגה תכנית להעלאת מסים משמעותית וכן קיצוץ בהיקף של 18 מיליארד שקלים. במקביל, ראשי ההסתדרות נועדו כהכנה לקראת הדיונים על התקציב. לפיד: העלאת מסים - בגלל טעויות עבר

שר האוצר יאיר לפיד הציג היום את מתווה תקציב המדינה לשנים 2014-2013, בפני ראש הממשלה בנימין נתניהו ונגיד בנק ישראל פרופ' סטנלי פישר.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

בפגישה, שהתקיימה בנוכחות בכירי משרד האוצר, הוצגה תוכנית לביצוע קיצוצים נרחבים בהיקף של 18 מיליארד שקל והעלאת מסים ב-5 מיליארד שקל. מתווה התקציב כולל גם רפורמות מבניות במשק.

על פי המתווה, הגירעון בשנת 2014 יעמוד על 3%-3.25% מהתוצר. מדובר בפשרה בין לפיד ופישר שכן הנגיד התעקש על גירעון של 3% מהתוצר ואילו לפיד ביקש להעלות את יעד הגירעון לכ-3.5%. כמו כן, בעלי שכר גבוה יאבדו את הפטור ממס ממנו הם נהנים במוצרים פנסיוניים, דוגמת קופות גמל. טרם ידוע מאיזו מדרגת שכר יבוטל הפטור, אך ההערכה היא כי המס יחול על מי שמשתכר כ-33 אלף שקל בחודש ומעלה.

יחימוביץ': "הנטל יהיה קשה מנשוא"

יושבת-ראש האופוזיציה, ח"כ שלי יחימוביץ', תקפה את תכניתו של לפיד בחריפות, ואמרה בישיבת סיעתה כי "שר האוצר לא צריך להודיע לנתניהו דבר, משום שהאחרון המציא והגה את התכנית. הולך להיות כאן נטל קשה מנשוא, גם על אותה ריקי אומללה מחדרה וגם על העניים. האחריות לסכל את מזימות הרשע הללו מונחת רק על כתפינו".

גם במטה המאבק נגד הטלת מע"מ על פירות וירקות נשמעו דברים דומים לגבי תכניתו של לפיד. "תוכניתו של שר האוצר להטיל מע"מ על פירות וירקות מהווה פגיעה אנושה במשפחות מהמעמד הנמוך ופגיעה קשה לעיכול בקרב מעמד הביניים הישראלי". עוד נמסר, כי "הטלת מע"מ פירושה ייקור של 18% אחוז בפירות וירקות המהווים למעלה מ-20% אחוז מסל המזון הנצרך על ידי משפחתה של ריקי כהן וכל המשפחות הדומות לה". 

לפיד: העלאת מסים - בגלל טעויות עבר

"מושב הכנסת הקרוב יהיה מושב טעון בגלל שזה יהיה מושב תקציבי. צריך להיחלץ מגירעון של 40 מיליארד שקלים. הגירעון מאפשר לנו ומכריח אותנו לשנות את סדרי העדיפויות במדינת ישראל. זה מאפשר לנו לעבור ממדיניות של קצבאות למדיניות של עבודה כשהאדם העובד במרכז", הדגיש היום השר לפיד בישיבת סיעתו.

לדבריו, אי אפשר להגיד שצריך לעזור לחלשים מבלי להסביר מאיפה ואיך יגיע הכסף: "צריך מעמד ביניים חזק עם ציבור עובד גדול. אף ילד לא יישאר רעב במדינת ישראל כל עוד אנחנו פה". הוא אמנם אישר כי יהיה קיצוצים והעלאות מסים, אך האשים תקלות בעבר שהביאו למצב.

לסיום הוא הבהיר כי תוך שנתיים כל ישראלי ירגיש בשינוי בשוויון בנטל ובחינוך: "האזרח הישראלי ירגיש כי הוא חי במדינה הוגנת שמשתמשת בכסף שלו כמו שצריך ולא מחלקת לסקטורים".

ראשי ההסתדרות נערכים לתקציב

במקביל, לקראת גיבוש תקציב המדינה, התכנסו היום ראשי הארגונים המובילים במשק ובהם יו"ר ההסתדרות, יו"ר התאחדות הסטודנטים, יו"ר ארגון המורים ויו"ר הסתדרות המורים.

"בישיבה הראשונה הוחלט על תיאום ושיתוף פעולה בין הארגונים לצורך גיבוש עמדות ומהלכים עתידיים וזאת לאור ההיערכות לקראת הדיונים על תקציב המדינה מול האוצר", נמסר בהודעת ההסתדרות.

לפני כשבוע נפגשו לראשונה ראש הממשלה נתניהו ושר האוצר לפיד ולא חשפו לאחר הפגישה את הגזירות הצפויות במסגרת תכנית הקיצוצים. בין הצעדים שבחרו להציג אנשי האוצר אז: הטלת מסים על מכוניות יוקרה, דירות פאר ומוצרי מותרות נוספים.