אלפרד אקירוב, מבעלי בנק לאומי: "כניעה ללחץ הציבורי - טעות"

בתגובה לביטול הסדר מחיקת החוב של נוחי דנקנר לבנק לאומי, תוקף אחד מבעלי הבנק, אלפרד אקירוב, את הביקורת הציבורית הרחבה. "מדובר בהסתה חמורה. אם לא יעשו הסדר - מיליארדים יירדו לטמיון"

"ההשתלחות בבנקים - היא הסתה לכל דבר": בתגובה לביטול הסדר החוב של נוחי דנקנר לבנק לאומי והביקורת הציבורית החריפה, האשים אלפרד אקירוב, אחד מבעלי השליטה בבנק לאומי את ח"כ שלי יחימוביץ' בהסתה והזהיר כי אי הגעה להסדר עם דנקנר, תביא לאיבוד של מיליארדי שקלים למשק.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

בראיון לדנה ויס בתכניתנו "פגוש את העיתונות" כינה אקירוב את ההשתלחות במערכת הבנקאית כהסתה פרועה - והפנה אצבע מאשימה לעברה של יו"ר האופוזיציה: "ח"כ יחימוביץ' מובילה את ההסתה בשביל לשמור על המנהיגות ועל הכסא שלה. אם היא כל כך טובה, היא הייתה יכולה להיות שרת אוצר. הכי קל זה לבקר. למה לא מדברים על ההסדרים שמפלגות הגיעו עם בנקים ואז מחקו להם חובות?" תקף אקירוב. "אם לא נפסיק את ההתלהמות וההסתה, אנחנו הולכים לפני תהום", הזהיר.

עוד התייחס אקירוב למהלך של מנכ"לית הבנק שלו, רקפת רוסק-עמינח, שבחרה להקפיא את הסדר מחיקת החוב לנוחי דנקנר - ולאחר מכן לבטלו לגמרי. "המנכ"לית לא נכנעה ללחץ הציבור. היא אמרה שהיא לא רואה שהתנאים להסדר יתקיימו", אמר אקירוב.

"רוסק-עמינח לא אמרה שאין הסכם, אלא שהיא לא מאמינה שהוא יכול לצאת לפועל. הסכם כזה תלוי בהגעתו של משקיע. נוחי דנקנר אמר שכן יגיע להסכם - אני מאחל לו הצלחה כי זה לטובת המשק. אם דנקנר לא ישיג משקיע, 5 מיליארד שקל ירדו לטמיון", הזהיר אקירוב.

"לא היה הסכם עם דנקנר, היה מתווה להסכם עם תנאים. על מנת להגיע באמת להסדר, הוא היה חייב להציג לבעלי כל הבנקים ולבעלי האג"חים בחברת IDB משקיע שיכניס כסף לחברה. ללא משקיע, אי אפשר היה להגיע להסכם", הבהיר אחד מבעלי השליטה בבנק לאומי.

"יש לגבות את כל החובות - במסגרת הסדר"

אקירוב דחה את הטענות לפיהן רוסק-עמינח ביקשה למחוק את החובות של דנקנר לבנק כיוון שהוא מיודד עמה. "אני לא מבין, האמירות האלה באמת רציניות? זה שהיא ישבה איתו לשתות קפה וצילמו אותה אומר שהיא חברה שלו? ושבגלל זה היא מוותרת לו על החובות? היא מכרה שלו, כמו שאני מכיר אותך. אז בגלל זה תוותרי לי על שאלות?", תהה.

"מנהלי בנקים לא מחלקים כסף לחברים. היום במשק הבנקאי ישנן הלוואות של 750 מיליארד שקל שמחולקות לשלושה סקטורים - לסקטור העסקי, למשקי הבית ולמשכנתאות. מהכסף של 750 מיליארד הבנקים מתמחרים 0.6% לחובות אבודים של 4.5 מיליארד שקל שמתחלקים לשלושת הסקטורים. אין דבר כזה שיוותרו על חוב", הבהיר אקירוב שקרא להסדרת כלל החובות לבנקים.

"לא צריך לוותר לאף אחד על חובו, אלא לקחת את כלל החובות במסגרת הסדר. אם נגבה את כל החובות בצורה מסודרת - כל המשק ירוויח מזה" סיכם.

יחימוביץ' תוקפת בחזרה: "אקירוב הוא סמל לחוסר קשר למציאות"

ח"כ יחימוביץ' מיהרה להגיב ותקפה בחזרה את אקירוב. "הוא סמל לחוסר קשר למציאות של 99% מאזרחי מדינת ישראל. ברור שהגנתו על הבנקים מקורה בהגנה על מיעוט שיונק את רווחיו הבלתי נתפסים מעבודתם הקשה של מי שמוגדרים מעמד הביניים והעניים."

"ראוי לציין שאקירוב וחבריו אינם נמנים עם 'הסקטור העסקי'. הסקטור העסקי האמיתי הוא חמש מאות אלף בעלי עסקים ומפעלים קטנים ובינוניים שנחנקים בשל מצוקת אשראי, אינם זוכים למתנות המופקרות שרק קומץ יחידי סגולה זוכים להן, ומהווים חוט השדרה העסקי האמיתי של המשק". דברי יו"ר האםוזיציה הערב.