ועדי התעופה נגד הסכם ה"שמיים הפתוחים": נפתח בעיצומים

בעקבות כוונת הממשלה לאשר ביום ראשון את ההסכם שאמור להגביר את התחרות בענף התעופה בישראל, מאיימים בהסתדרות ובוועדי התעופה לפתוח בעיצומים, אם לא יחולו בו שינויים שיגנו על חברות התעופה הישראליות. היום תיערך ישיבת חירום בנושא. ייתכן שכבר ביום ראשון יחלו עיצומים

יפגע אנושות בענף התעופה, ארכיון (יונתן בייסקי)

ההסתדרות תכנס הבוקר ישיבה דחופה עם ראשי ועדי התעופה בישראל, בעקבות כוונת הממשלה לאשר ביום ראשון את הסכם "השמיים הפתוחים", שצפוי להביא לעלייה משמעותית בטיסות הנכנסות לישראל ולעלייה דרמטית בתיירות. ההערכות הן שכבר ביום ראשון הקרוב יחלו עיצומים בטיסות בחברות התעופה אל על, ישראיר וארקיע.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

לטענת יושב ראש איגוד עובדי התחבורה בהסתדרות, אבי אדרי, ההסכם במתכונתו הנוכחית, יפגע אנושות בחברות התעופה הישראליות - אל-על ארקיע וישראייר ועלול להביא לפיטורים של מאות עובדים.

עם זאת, מדגישים בהסתדרות כי הם לא מתנגדים להסכם כולו, אלא מעוניינים להכניס בו שינויים שיגנו על החברות כמו השתתפות מלאה בהוצאות האבטחה של החברות.

ההסכם צפוי לשפר את מצבו של ענף התעופה

במשרד התחבורה טוענים כי החתימה על הסכם "שמיים פתוחים" תוביל לעידוד התחרות בתחום התעופה האזרחית על ידי הסרת מגבלות רגולטוריות וחסמים בירוקרטיים. כתוצאה מההסכם צפויות חברות תעופה מהאיחוד האירופי להוסיף מספר רב של טיסות לישראל, וכמו כן יוכלו חברות התעופה המקומיות להטיס את נוסעיהם לכל יעד בשטחי האיחוד.

לאורך השנים, הפעילו חברות התעופה הישראליות לחצים כבדים על שר התחבורה, ישראל כץ, ועל ראש הממשלה בנימין נתניהו, לתת להן הקלות לפני חתימה על הסכם כזה שאמור להוזיל את כרטיסי הטיסה. גורמים באל-על, ארקיע וישראייר הזהירו לאחר החתימה על ההסכם כי אם יאושר - החברות יקרסו.