יחימוביץ': "איך מעזים לגעת בסטודנטים?". דיון פגרה מיוחד על הגזירות הצפויות

מליאת הכנסת התכנסה לדון בגזירות הכלכליות הצפויות, אך ללא שר האוצר לפיד שנעדר מהדיון. יו"ר האופוזיציה יחימוביץ' יצאה נגד הכוונה להעלות את שכר הלימוד לסטודנטים: "איך מעזים לגעת בהם?". ח"כ כבל על לפיד: "מרגרט תאצ'ר עם ג'ל בשיער"

מליאת הכנסת מתכנסת בשעה זו לדיון מיוחד בעניין הגזירות הכלכליות הצפויות, זאת בעקבות דרישתם של 52 חברי כנסת מהאופוזיציה לקיים את הדיון במהלך הפגרה. את הדיון העברנו בשידור חי בחדשות 2 באינטרנט.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

בקרב אנשי האופוזיציה נשמעה כבר ביקורת כלפי שר האוצר יאיר לפיד, שהחליט שלא להגיע לדיון ולשלוח במקומו את סגנו, ח"כ מיקי לוי שיענה לפונים על שאלותיהם.

תחילה נשאה דברים יו"ר האופוזיציה ח"כ שלי יחימוביץ', שתהתה כיצד שוקלים באוצר להעלות את שכר הלימוד של הסטודנטים. "כל המחקרים מראים שיוקר המחייה של הסטודנטים עלה מאוד והוא בלתי נסבל. אז עוד לפני שנוגעים במשהו - בהם אתם מעזים לגעת?". היא פנתה בדבריה ללפיד ואמרה כי "פוליטיקה ישנה היא לעשות את ההיפך המוחלט ממה שהתחייבת לציבור שלך לפני שתי דקות. מה ציפתה ממך ריקי כהן?".

חבר מפלגתה מיקי רוזנטל הזדעק גם הוא על הדוכן, ואמר כי "יש שני מעמדות בישראל - הנאנקים תחת הנטל ואצולת הממון מתעשרת מניצול מחפיר של משאבי המדינה. אסור לחזור לפתרונות הישנים שמוצעים על ידי האוצר, צריך לקחת ממי שצודק לקחת ממנו ולא ממי שקל לקחת ממנו". 

"איפה הכסף? איפה שר האוצר?"

מיד אחריו ח"כ ניצן הורביץ ממרצ שתקף את היעדרותו של לפיד מהדיון. "שר האוצר שאל איפה הכסף. אני שואל 'איפה שר האוצר?' מדוע שהכנסת מקיימת דיון מיוחד בנושא הגזירות הצפויות, שר האוצר לא נמצא?", תהה הורביץ.

ובמקביל, סופגות התכניות הראשונות של לפיד לביקורת חריפה: אמש נפגש יושב ראש התאחדות הסטודנטים עם אנשי משרד האוצר, ועודכן על כוונת לפיד לקצץ בתקציב ההשכלה הגבוהה ולהעלות את שכר הלימוד לסטודנטים.

בתגובה הודיעו נציגי התלמידים שבכוונתם לפעול נגד המהלך בשיתוף עם גורמים נוספים בהשכלה הגבוהה. אם יידרש, הסבירו הסטודנטים, הם ישביתו את הלימודים באוניברסיטאות ובמכללות כדי להלחם בגזרה.

חבר הכנסת איתן כבל מהעבודה תקף את לפיד על הכוונה להעלות את שכרם של הסטודנטים. "המהלך יהפוך את מערכת ההשכלה הגבוהה למערכת לעשירים בלבד", כתב בעמוד הפייסבוק שלו. "במקום 'יש עתיד' קיבלנו את אותו העבר השמרני בדמות מרגרט תאצ'ר עם ג'ל בשיער".