ריקי כהן ללפיד: "תסתכל לי בעיניים, איך קמים מכאן?"

הפעילה החברתית ריקי כהן, ששמה ננקב כייצוג בפוסט של יאיר לפיד, קראה לו הבוקר לא להתעלם מאנשי מעמד הביניים האמיתי, שלדבריה לא מרוויחים 20 אלף שקלים בחודש, כפי שציין לפיד בפייסבוק שלו. "אם צריך אנו נעזרים בתרומות, לוקחים מחברים, אין מה לעשות", היא ציינה. במוצ"ש: הפגנה מול ביתו

"שר האוצר לפיד, תסתכל לי בעיניים ותגיד לי איך אנחנו קמים מכאן למציאות חדשה במדינת ישראל? זה לא ייתכן שילדים רעבים יגיעו לבית ספר" - כך אמרה הבוקר ריקי כהן, פעילה חברתית, בהתייחסה לדבריו של לפיד על "ריקי כהן" ממעמד הביניים שמרוויחה יחד עם בעלה משכורת של 20 אלף שקלים בחודש. הפוסט שפרסם לפיד בחג עורר גל ביקורת על כך שהוא "מנותק".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

בריאיון לתכנית הבוקר של קשת, אמרה כהן כי היא חולמת לטוס לחו"ל ושיהיה לה אוטו. "זה בלתי אפשרי, אנחנו חייבים להיעזר בגורמים חיצוניים אחרת מתמוטטים, אם צריך אנו נעזרים בתרומות, לוקחים מחברים, אין מה לעשות, המצב הוא מאוד קשה. אתה לא יכול לספק לילדים את כל הצרכים שלהם", סיפרה כהן, אם חד הורית לחמישה ילדים שמשתכרת ב-4,000 שקלים לחודש.

"יש ציבור שלם מאחורי - זאת לא רק אני. השאלה היא למה פוגעים בשכבות המוחלשות. קשה אפילו להגיע למכולת לקנות קוטג', ברגע שיורידו את קצבאות הילדים אז איך נוכל בכלל להגיע למכולת?", תהתה כהן העובדת כמטפלת בקשישים. במקביל, מספר פעילים חברתיים ביניהם כהן, מארגנים הפגנה בשעה 21:00 במוצאי שבת מול ביתו של לפיד, במחאה על הדברים שפרסם.

הפגנה מול ביתו. לפיד (פייסבוק)

"אין לו מושג מיהו מעמד הביניים"

דבריו של לפיד אתמול עוררו סערה במערכת הפוליטית ובקרב גולשים רבים שזעמו על העובדה כי שר האוצר החדש מניח כי אנשי מעמד הביניים מרוויחים 20 אלף שקלים בחודש, בעוד רבים מהם לא מגיעים למשכורות של 4,000 שרלים.

"הפוסט שפרסם לפיד חושף שלשר האוצר החדש שלנו אין מושג מיהו מעמד הביניים הישראלי", האשימה ראשת מרצ, ח"כ זהבה גלאון. "דבריו של לפיד מתנשאים ומנותקים", אמרה גלאון.

"כנראה שהכנסה של 20 אלף שקל הם לא הרבה כסף בשביל לפיד וחבריו המיליונרים", האשים חברה של גלאון לסיעה, ח"כ עיסאווי פריג'. "לפיד אמר היום בצורה ברורה עבור מי הוא בא לעבוד: עבור שני העשירונים העשירים של החברה בישראל - לא עבור גברת כהן הדמיונית מחדרה, אלא עבור גברת לוי מרמת השרון וגברת ברקוביץ' מרמת אביב", הטיח פריג' בשר האוצר החדש.

"לפיד וחבריו מיליונרים". ח"כ גלאון (יקירה צדקה)

"ישראל קיבלה שר אוצר מנותק"

חברי אופוזיציה נוספים זעמו על החלטתו של לפיד להתייחס למשפחות המשתכרות 20 אלף שקלים בחודש כמעמד ביניים - ולא לאלה הנמנות עם מעמד נמוך יותר. "יש במדינה הרבה יותר גברות כהן שמשתכרות רק 5,000 שקל ועם בן הזוג שלהן אולי 10,000 שקל והן תורמות לא פחות למדינה ובקושי שורדות", הטיח בלפיד ח"כ יצחק הרצוג, ששימש בעבר כשר הרווחה.

"לפיד מתכוון לפגוע להן בקצבאות הילדים המאזנות במעט את סל ההכנסות המשפחתי שלהן", הוסיף הרצוג וקרא ללפיד להתעורר: "מעמד הביניים האמיתי נמצא שם".

מי שהצטרף למחאה נגד לפיד היה מי שעמד עד לא מזמן בראשות ועדת הכספים, ח"כ משה גפני: "ישראל קיבלה שר אוצר מנותק. מנותק מהמובטלים הרבים בעם וממשתכרי שכר מינימום. מנותק מהצורך של שר האוצר לטפל בכל חלקי הציבור, באבטלה ולטפל במצוקתם של הקשישים, בחולים והחלשים בחברה. לא כולם זוכים להשתכר עשרת אלפי שקלים בחודש".

הפוסט שעורר סערה (פייסבוק)

אלפי תגובות של אזרחים זועמים: "לפיד חי בבועה"

הפוסט של שר האוצר לא השאיר גם את הגולשים אדישים. הפרסום זכה ללמעלה מ-3,000 תגובות, רובן ככולן נזעמות: "ומה עם אלו שממש מנסים לשרוד ולא מרווחים 20 אלף? אם היו לי 20 אלף בחודש הייתי מצטמצמת וחיה כמו מלכה. אפילו על 15 אלף אני מוכנה לחיות", כתבה ללפיד אחת המגיבות. "גם אני מורה בת 35, רווקה, שמתקיימת ממשכורת עלובה שלא מאפשרת לי אפילו לחלום על דירה", כתבה מגיבה אחרת.

"יאיר, אתה חי בבועה. אם אשתי ואני היינו מרוויחים קצת יותר מ 20 אלף שקל בחודש, לא היינו מקטרים והיינו שמים כסף בצד לדירה לילדים. הבעיה היא שהרוב מרוויח הרבה פחות מזה", האשים אחר. "אני מתבייש. גם בשבילך. אם נקודת הפתיחה שלך היא הכנסה של 20,000 ש"ח לחודש - סימן שאתה מזמן מנותק מהציבור", סיכם בזעם.

הפוסט שעורר את הסערה: "התפקיד שלנו - לעזור לגברת כהן שמרוויחה 20 אלף בחודש"

"אני רוצה שנדבר על גברת כהן", נפתח הפוסט של לפיד שחולל את הסערה. הפרסום, שתיאר את פנייתו של לפיד לבכירי האוצר מתאר את מצבה של ריקי כהן מחדרה - "מורה בת 37 בבית ספר תיכון. בעלה עובד בחברת היי-טק והם מרוויחים ביחד קצת יותר מעשרים אלף שקל בחודש".

"אנחנו יושבים פה יום אחרי יום ומדברים על איזון התקציב, אבל התפקיד שלנו הוא לא לאזן גיליונות אקסל, אלא לעזור לגברת כהן", פנה לפיד לבכירי משרדו. לפיד בחר בגברת כהן מחדרה כדמות מייצגת של מעמד הביניים בישראל. לדבריו: "יש להם דירה והם נוסעים פעם בשנתיים לחו"ל, אבל אין להם שום סיכוי לקנות בעתיד דירה לאחד משלושת הילדים שלהם".

"מעמד הביניים מורכב מאנשים שקמים בבוקר, עובדים קשה, משלמים מיסים, אינם שייכים לשום סקטור אבל מחזיקים על גבם את הכלכלה הישראלית", אמר. לפיד ביקש לדבריו מאנשי המשרד לקיים ישיבה מיוחדת "על גברת כהן", שבה "כל אחד מאיתנו יציע איך אנחנו יכולים לעזור לה", כתב שר האוצר הנכנס - וקומם עליו רבים במערכת הפוליטית.