יאיר לפיד: "לא אתן שנהפוך ליוון או קפריסין"

בין שלל הדיונים הקדחתניים במשרד האוצר, לקראת גיבוש תקציב המדינה, התפנה שר האוצר יאיר לפיד לדיון עקרוני במעמד הביניים הישראלי. "אני רוצה שנדבר על גברת כהן", בחר לפיד בדמות מייצגת לדיון עם הבכירים במשרד. בפוסט שהעלה הבוקר לעמוד הפייסבוק שלו הדגיש: "לא ארשה שנהפוך ליוון או לקפריסין"

"לא נהפוך ליוון או קפריסין". יאיר לפיד (AP)

על רקע דיונים קדחתניים במשרד האוצר לקראת גיבוש תקציב המדינה הבא, שצפוי לכלול שורה של גזרות וקיצוצים, בחר היום שר האוצר יאיר לפיד להעביר מסר לציבור שהביא לו את ההישג בבחירות: מעמד הביניים. ממשיך במסורת שלו מאז הכריז על כוונתו לרוץ לבחירות, סיפק לפיד הצצה למתרחש מאחורי הקלעים דרך עמוד הפייסבוק שלו.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

"אני רוצה שנדבר על גברת כהן", נפתח הפוסט של לפיד, בפנייה לבכירי האוצר לפני מספר ימים. "ריקי כהן מחדרה היא מורה בת 37 בבית ספר תיכון. בעלה עובד בחברת היי-טק והם מרוויחים ביחד קצת יותר מעשרים אלף שקל בחודש".

במהלך הפגישה פנה לפיד לבכירי המשרד: "אנחנו יושבים פה יום אחרי יום ומדברים על איזון התקציב, אבל התפקיד שלנו הוא לא לאזן גיליונות אקסל, אלא לעזור לגברת כהן". לפיד בחר בגברת כהן מחדרה כדמות מייצגת של מעמד הביניים בישראל. לדבריו: "יש להם דירה והם נוסעים פעם בשנתיים לחו"ל, אבל אין להם שום סיכוי לקנות בעתיד דירה לאחד משלושת הילדים שלהם".

"לא נהפוך ליוון או קפריסין"

"מעמד הביניים מורכב מאנשים שקמים בבוקר, עובדים קשה, משלמים מיסים, אינם שייכים לשום סקטור אבל מחזיקים על גבם את הכלכלה הישראלית", אמר. לפיד ביקש לדבריו מאנשי המשרד לקיים ישיבה מיוחדת "על גברת כהן", שבה "כל אחד מאיתנו יציע איך אנחנו יכולים לעזור לה".

לדברי לפיד, בפגישה המיוחדת "לא הוקרנה שום מצגת, רק ישבנו ודיברנו". שר האוצר החמיא לגורמים במשרדו: "האנשים האלה, שכולם קוראים להם 'נערי האוצר', אולי עובדי המדינה המושמצים ביותר, היו נלהבים, אכפתיים ובעיקר לא ציניים".

"הכלכלה הישראלית מבוססת על מעמד הביניים", הדגיש לפיד. "אם אתה מאפשר לו תנאי מחיה נורמליים ונותן לו להרגיש שהממשלה עומדת מאחוריו, הוא יפרח והמדינה תפרח איתו". שר האוצר התייחס לקיצוצים הצפויים בתקציב הקרוב: "נכון שזו תקופה קשה, ושכדי לסגור אובר-דראפט של למעלה מ-30 מיליארד שקלים צריך לקחת גם החלטות קשות. אני אעשה את זה, כי אני לא מוכן שבמשמרת שלי נהפוך ליוון או לקפריסין".

לסיום אמר לפיד: "יכול להיות שההתחלה תהיה קשה, אבל עם הזמן האנשים שמחזיקים את המדינה על גבם יגלו שהם כבר לא הכספומט שאליו המדינה הולכת בכל פעם שיש לה בעיה. הם יגלו שהם במרכז תשומת הלב, שהצרכים שלהם נמצאים במקום הראשון ושכולם מבינים שבלעדיהם אי אפשר".