הגז הטבעי מ"תמר" הגיע לישראל

כבר אתמול דווח כי החל הגז לזרום מאסדת הקידוח. ראש הממשלה בנימין נתניהו מיהר לברך על ההישג הגדול: "זהו יום חשוב לכלכלת ישראל. בחג החירות אנחנו עושים צעד חשוב לעצמאות בתחום האנרגיה". מוקדם יותר הביע הנשיא פרס צער על שהזרמת הגז מתרחשת דווקא בשבת

גז טבעי החל לזרום לישראל (חדשות 2)

הגז הטבעי מקידוח "תמר", גז כחול-לבן, הגיע הערב, לראשונה - לחופי ישראל. הגז, שזורם מלב הים, הגיע למרכז הקליטה באשדוד ומשם יועבר לתחנות כוח לייצור חשמל.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

היום שוחח נשיא המדינה שמעון פרס עם איש העסקים יצחק תשובה, בעל השליטה בחברת דלק, וברך אותו על "המעשה האדיר שעשה לטובת ישראל".  מוקדם יותר, בפגישה בביתו של הרב הראשי שלמה עמאר, הצטער הנשיא שהזרמת הגז מתרחשת דווקא בשבת. במהלך הביקור, שבו נידונו מספר נושאים, ביקר פרס את ההחלטה להתחיל את הזרמת הגז ממאגר "תמר" בשבת.

"אני לא מבין מדוע הוחלט להתחיל את הזרמת הגז דווקא בשבת. זו הייתה שגיאה", השיב הנשיא לשאלות כלי תקשורת חרדיים בנושא, בעת שנפגש עם הרב הראשי הספרדי שלמה עמאר. הרב השיב לנשיא כי הוא מקווה ש"זו תהיה הטעות האחרונה". 

הביע צער על הזרמת גז בשבת. פרס (דוברות הכנסת)

יחד עם זאת, נשיא המדינה שוחח גם עם בעל השליטה בקבוצת "דלק", השותפה בקידוח תמר ובירך אותו על המהלך שהוביל לחיבור מאגר הגז הטבעי למדינת ישראל. "אין בלבי מספיק ברכות לך, בלעדיך המהלך חסר התקדים לא היה קורה. עשית מעשה אדיר", אמר פרס לתשובה. "אני מודה לך ומתרגש לשמוע את קולך", הודה תשובה לנשיא.

בהקשר זה, הביע הרב הראשי האשכנזי יונה מצגר בעת פגישתו עם פרס, תפילה שהשסע בין הפלג החרדי במדינת ישראל לפלג הציוני לא יעמיק וכי תימצא הנוסחה לגישור בין כלל הקהלים במדינה. "עלינו לשמור על אחדות העם היהודי תחת מכנה משותף המשותף לכולם- ובראשו עשרת הדברות. עם יהודי ללא יסוד מוסרי אינו יוכל להתקיים. אפשר לאחד את העם בשקט, תחת התשתית הרעיונית בה כולם יכולים להאמין", אמר פרס.

הביע צער על הזרמת גז בשבת. פרס (דוברות הכנסת)

פרס: "מביע מחוייבות לשמירה על עולם התורה"

בביקורו אצל מנהיגה הרוחני של ש"ס, הרב עובדיה יוסף, ברך הרב את הנשיא על פועלו למען אחדות בעם והביע תקווה כי הנשיא ישמור על עולם התורה. "אתה אדם המאחד את העם, כל הציבור מוקיר ומעריך אותך- יש לך חובה לעשות את השליחות בימים אלו ולשמור על עולם התורה", אמר לו הרב עובדיה. הנשיא פרס הביע אף הוא מחויבות לשמירה על עולם התורה כיוון שזו "הצוואה שמלווה אותו כל ימי חייו".

לאחר שיצא מבית הרב הגיע הנשיא למשכנו של הרב הראשי הספרדי שלמה עמאר, והביע בפניו תקווה כי ימשיך לכהן בתפקידו גם בשנים הבאות. "בפועלך כרב ראשי הבאת מאור פנים לישראל, אחדות וכבוד לתורה", אמר פרס לרב עמאר, שהודה לנשיא על פועלו לאחדות בעם.