לראשונה: גז יוזרם מקידוח "תמר" לישראל

לאחר ארבע שנים של השקעה וציפייה דרוכה, יוזרם היום לראשונה גז טבעי מאסדת הקידוח תמר לחופי ישראל. הגז יוזרם ויועבר למתקן הקליטה הממוקם באשדוד. על אף העצמאות האנרגטית שיקנה הגז לישראל, לא צפויה בזמן הקרובה ירידה במחירי החשמל

יום חגיגי למשק האנרגיה בישראל. במהלך היום צפוי לזרום לראשונה גז מאסדת הקידוח תמר אל חופי ישראל ואל מתקן הקליטה באשדוד.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

כבר אתמול דווח כי החל הגז לזרום מאסדת הקידוח, לאחר כארבע שנים בהן הושקעו כ-3.5 מיליארד דולרים. ראש הממשלה בנימין נתניהו מיהר לברך הערב על ההישג הגדול. "זהו יום חשוב לכלכלת ישראל. בחג החירות אנחנו עושים צעד חשוב לעצמאות בתחום האנרגיה", אמר נתניהו שהוסיף כי בעשור האחרון משק הגז בישראל קודם באופן משמעותי - "דבר שייטיב עם כלכלת ישראל ועם כל אזרחי ישראל".

יצחק תשובה, הבעלים של קבוצת דלק המהווה את אחת השותפות בקידוח, התרגש גם הוא למשמע הבשורה ומיהר לברך גם כן: "הקדמנו בחודשים רבים את המועד. הדבר יהפוך את ישראל לעצמאית מבחינת אנרגיה ויתרום תרומה ניצחת לכלכלה - ייצור מקומות עבודה חדשים".

גם צ'ארלס דיוידסון, יו"ר ומנכ"ל נובל אנרג'י שהשתתפה בקידוח הצטרף לחוגגים. "אני מברך את הציבור בישראל על ההישג הכביר הזה שיפחית את התלות בדלקים מיובאים ויקרב את המדינה באופן משמעותי לעצמאות אנרגטית ", אמר דיוידסון. "השימוש בגז הטבעי מתמר יאפשר אוויר נקי יותר, יחסוך למדינה מיליארדי שקלים בעלויות אנרגיה ויהווה מנוע לצמיחה כלכלית".

למרות הקידוח: מחירי החשמל עולים

עצמאות אנרגטית, קידוח תמר (חדשות 2)
הכרזת העצמאות האנרגטית לא תוביל להוזלה בתעריף החשמל לפחות בשנתיים הקרובות, בחודש הבא צפוי החשמל להתייקר ב-6.5% ומאוחר יותר ב-3% נוספים. אחת הסיבות לכך היא המחסור החמור בגז ממנו סבלה חברת החשמל, זאת בשל הפסקת הזרמת הגז ממצרים. בחברת החשמל נאלצו להיעזר בתחליפים שמחירם יקר פי שלושה ממחיר הגז המצרי.

יחד עם זאת, הזרמת הגז מ"תמר" תאפשר לחברת החשמל לחסוך כחצי מיליארד שקל בחודש על עלויות דלקים, ועל פי ההערכות תתרום 10 מיליארד שקלים לתוצר הלאומי של מדינת ישראל.