גז זורם לראשונה ממאגר תמר לישראל: "יום היסטורי"

היום אחר הצהריים נרשמה היסטוריה ישראלית בתחום האנרגיה: גז החל לזרום ממאגר "תמר" שמול חופי חיפה - מה שיבטיח לישראל עצמאות אנרגטית ל-20 השנים הבאות. "זהו יום היסטורי", מיהר לברך ראש הממשלה נתניהו

הישג היסטורי לישראל בתחום האנרגיה: היום החל השלב הראשון שיהפוך את ישראל למעצמת אנרגיה וימנע את התלות שלה במאגרי גז אחרים. זאת לאחר שגז החל להיות מוזרם בפעם בראשונה מקידוח "תמר" הממוקם מול חופי חיפה לעבר חופי ישראל - מה שאמור לספק את צרכי האנרגיה של ישראל ל-20 השנים הבאות.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

ראש הממשלה בנימין נתניהו מיהר לברך הערב על ההישג הגדול. "זהו יום חשוב לכלכלת ישראל. בחג החירות אנחנו עושים צעד חשוב לעצמאות בתחום האנרגיה", אמר נתניהו שהוסיף כי בעשור האחרון משק הגז בישראל קודם באופן משמעותי - "דבר שייטיב עם כלכלת ישראל ועם כל אזרחי ישראל".

יצחק תשובה, הבעלים של קבוצת דלק המהווה את אחת השותפות בקידוח, התרגש גם הוא למשמע הבשורה ומיהר לברך גם כן: "הקדמנו בחודשים רבים את המועד. הדבר יהפוך את ישראל לעצמאית מבחינת אנרגיה ויתרום תרומה ניצחת לכלכלה - ייצור מקומות עבודה חדשים".

גם צ'ארלס דיוידסון, יו"ר ומנכ"ל נובל אנרג'י שהשתתפה בקידוח הצטרף לחוגגים. "אני מברך את הציבור בישראל על ההישג הכביר הזה שיפחית את התלות בדלקים מיובאים ויקרב את המדינה באופן משמעותי לעצמאות אנרגטית ", אמר דיוידסון. "השימוש בגז הטבעי מתמר יאפשר אוויר נקי יותר, יחסוך למדינה מיליארדי שקלים בעלויות אנרגיה ויהווה מנוע לצמיחה כלכלית".

 

"יבטיח עצמאות אנרגטית ל-20 שנה" (חדשות 2)

פרויקט התשתיות הגדול ביותר שמומן באופן פרטי

אחרי 4 שנים והשקעה של 3.5 מילארד דולר, פרויקט התשתיות הגדול ביותר שמומן באופן פרטי הוגיח את עצמו וגז החל לזרום באסדת "תמר" שמול חופי חיפה. הגז החל לזרום לעבר ישראל היום אחר הצהריים והוא צפוי להגיע לחופי המדינה דרך נקודת קליטה באשדוד כבר מחר.

לצעד ההיסטורי יש משמעות רבה מאוד לכל אזרח ואזרח ולמשק הישראלי כיוון שזו הפעם הראשונה שישראל יכולה להיות תלויה רק בעצמה בכל האמור לייצור חשמל באמצעות גז. התקדים ההיסטורי הוא שהגז מאסדת תמר אמור לספק את צרכי ישראל בתחום האנרגיה ל-20 שנים הבאות, ללא תלות במקורות אנרגיה אחרים.

הגז יבטיח חיסכון של מיליארדים בשנה (חדשות 2)

למרות ההישג: מחירי החשמל יעלו ב-6.5%

בעקבות פריצת הדרך ההיסטורית, המשק הישראלי צפוי ליהנות מחיסכון ותועלת למשק שמוערכים ב-13 מיליארד שקלים בשנה. כמו כן, יופחתו בהמשך עלויות משמעותית בייצור חשמל, קופת המדינה תיהנה מתמלוגים וגם הסביבה תרוויח - הגז המוזרם מזהם הרבה פחות בהשוואה למזוט ולסולר.

עם זאת, למרות הצעד החשוב שהחל היום, נראה כי לפחות בשלב הראשון הוא לא ישפיע על מחירי החשמל, שצפויים לעלות החל מהשבוע הבא בשיעור של כ-6.5%. ככל שהגז יזרום באופן סדיר, משק החשמל יוכל להתאזן ולהתאושש ונראה שאולי בעוד מספר חודשים יהיה אפשר לדבר על הוזלה במחירי החשמל.