על הכוונת של לפיד: גם האלפיון העליון

שר האוצר הטרי יאיר לפיד מפזר בימים האחרונים לא מעט הזהרות לקראת הקיצוצים שבדרך, וכעת נראה שעל הכוונת שלו נמצאים גם עשירי האלפיון העליון. לפיד הורה לאנשי משרדו לבחון ולפעול נגד תיאומי המס של בעלי ההון במטרה להגדיל את הגבייה גם מהם

דיונים גם במהלך חול המועד. לפיד (AP)

יעשה את מה שנכון - גם נגד האלפיון העליון? שר האוצר הנכנס יאיר לפיד מקיים לאורך היום סבב פגישות עם פקידי האוצר, ובהם גם אנשי רשות המיסים. בין היתר הורה להם לנקוט פעולות נמרצות נגד תכנוני המס של האלפיון העליון, כדי להעמיק את הגביה גם מהם ולפעול נגד העלמות מס.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

על אף החג מקיים היום השר הטרי סדרת דיונים מרתוניים עם ראשי האוצר. בערב החג נמשכו הדיונים עד לשעות הצהריים המאוחרות, ולאחר שהוחלט על ביטול חופשות החג לאנשי האוצר, יימשכו הדיונים מדי יום גם בחול המועד. לפי שעה טרם התקבלה החלטה האם התקציב הקרוב יהיה רגיל או דו שנתי. בסביבתו של לפיד הסבירו כי שר האוצר עדיין לומד את החומר ורק לאחר שתתקבל החלטה ניתן יהיה לגשת למספרים עצמם ולבחון את גובה הקיצוצים ומקורם.

במהלך הדיונים אמר לפיד כי בנוסף לתמונת האוברדראפט הקשה העולה מנתוני התקציב, הוא מודאג משיעורי ההשתתפות הנמוכים של החרדים והערבים בשוק העבודה. "נתונים אלה מקשים מאוד על הכלכלה הישראלית ויש לטפל בהם באופן מיידי, בצירוף אוכלוסיות אלה לשוק העבודה", אמר שר האוצר והוסיף: "עדיין לא התקבלו החלטות מפורטות לגבי הצעדים הכלכליים הנדרשים. לאחר שאסיים את הדיונים עם ראשי האוצר ועם ראש הממשלה אפנה לציבור הישראלי ואציג בפניו את מצב המשק לאשורו ואת ההכרעות הנדרשות על מנת להחזירו לדרך הנכונה".

לפני כניסת החג נפגש לפיד עם נגיד בנק ישראל סטנלי פישר לפגישת עבודה נוספת ודן עמו בצעדים שהוא מבקש לנקוט על מנת לטפל בבעיות הכלכליות שבפניהם ניצב המשק הישראלי. לאחר מכן הוא שוחח בטלפון עם מקבילו האמריקני ג'ייקוב לו, ודן עמו באתגרים הכלכליים הגלובליים.

עוד על הכוונת: תקציב הבטחון, תחבורה וקצבאות הילדים

שר האוצר יאיר לפיד וראש הממשלה בנימין נתניהו כבר סיכמו ביניהם עקרונית על גזירות קשות בתקציב המדינה הבא, כדי לצמצם את הגירעון הגדול. בימים האחרונים נועדו לפיד ונתניהו למספר פגישות עבודה ראשונות בהן סיכמו עקרונית על קיצוץ בתקציב הביטחון, בפרויקטים של תחבורה וכן בקצבאות - בעיקר בקצבאות ילדים.

כשמונה לפיד לתפקידו, הבטיח לו נתניהו כי יסייע לו להעביר תקציב אחראי, וגורמים באוצר אומרים שעד כה ראש הממשלה מגבה את שר האוצר שלו. ובכל זאת, בקרוב ייאלץ לפיד להתמודד עם מאבקים קשים בקרב השרים החדשים. בישיבות סגורות הדגיש לפיד בפני פקידי האוצר כי המטרה שלו היא להגן ככל האפשר על מעמד הביניים והאדם העובד.

ומי שמחפש בכל זאת גם בשורות טובות, צפוי למצוא אותן לפחות במחירי הדלק. בעקבות שינויים בשערי המטבעות בעולם, צפוי מחיר הדלק לרדת בחודש הבא ב-30-35 אגורות.