בדרך: קיצוצים בביטחון ובקצבאות

רה"מ נתניהו ושר האוצר לפיד כבר נפגשו לדון על התקציב והדרכים לכסות את הגירעון - וסיכמו עקרונית על הגזירות הראשונות. חופשת החג של חלק מעובדי משרד האוצר - במקומה יקיימו דיונים מרתוניים

הכינו את הארנקים: שר האוצר יאיר לפיד וראש הממשלה בנימין נתניהו כבר סיכמו ביניהם עקרונית על גזירות קשות בתקציב המדינה הבא, כדי לצמצם את הגירעון הגדול.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

בימים האחרונים נועדו לפיד ונתניהו למספר פגישות עבודה ראשונות. השניים סיכמו עקרונית על קיצוץ בתקציב הביטחון, בפרויקטים של תחבורה וכן בקצבאות - בעיקר בקצבאות ילדים.

כשמונה לפיד לתפקידו, הבטיח לו נתניהו כי יסייע לו להעביר תקציב אחראי, וגורמים באוצר אומרים שעד כה ראש הממשלה מגבה את שר האוצר שלו. ובכל זאת, בקרוב ייאלץ לפיד להתמודד עם מאבקים קשים בקרב השרים החדשים. שר הביטחון יעלון אמר היום בפורום ראשי התעשיות הביטחוניות כי לא ייתן ש"ישעבדו את העתיד שלנו" בפגיעה בתעשיות ובמחקר הביטחוניים.

בישיבות סגורות הדגיש לפיד בפני פקידי האוצר כי המטרה שלו היא להגן ככל האפשר על מעמד הביניים והאדם העובד. בשל המאמץ לגבש תקציב, בוטלה חופשת החג של חג מהעובדים במשרד האוצר, בעיקר הבכירים שבהם, והם יתכנסו מדי יום לדיונים מרתוניים.

ומי שמחפש בכל זאת גם בשורות טובות, צפוי למצוא אותן לפחות במחירי הדלק. בעקבות שינויים בשערי המטבעות בעולם, צפוי מחיר הדלק לרדת בחודש הבא ב-30-35 אגורות.

לפיד: הגירעון גבוה מששיערתי

עובדים על תקציב. לפיד ונתניהו (רויטרס)
אמש פרסם לפיד מכתב גלוי לחברי מפלגתו באתר האינטרנט של "יש עתיד" שאולי מסמן על הצעדים הבאים בהם ינקוט. "'הדיון אינו צריך להיות על מדיניות', אמרתי לאנשי האוצר, 'אלא על חזון", כתב לפיד. "כשאתה יודע מה החזון שלך, המדיניות כבר נגזרת מתוכו באופן טבעי. החזון שלי הוא על כלכלה שמרכזה הוא האדם העובד, מה שאנחנו נוהגים לכנות 'מעמד הביניים'. הדבר החשוב הוא ליצור כלכלה שבה אם אתה עובד, אז הדברים פועלים לטובתך - יש לך את היכולת להתקיים בכבוד, לקנות דירה, לדאוג לעתיד. אם אין לך עבודה, אנחנו צריכים לספק לך מספיק הזדמנויות לתעסוקה והכשרה מתאימה. אם אתה יכול לעבוד ולא רוצה, תפקידה של המדינה להבהיר לך שזה מאוד לא כדאי'."

"באתי לשפץ את הבית, אבל אז גיליתי שבחשבון שלנו יש אובר-דראפט", הוסיף שר האוצר. "איזה אובר-דראפט? מפלצתי, מבשר רע, הולך וגדל. איך זה קרה? כמו כל אובר-דראפט: בזבזו המון כסף שלא היה, לא הגיע כסף שחשבו שיגיע, לקחו התחייבויות שאסור היה לקחת. התמונה הנפרשת אט-אט בפני היא גרועה הרבה יותר ממה ששיערתי".

"נעבוד קשה, נצטמצם, נוריד הוצאות, נקצץ גם במקומות הכואבים. יהיה קשה, יהיה מלחיץ, אבל יש לזה גם יתרון: אם נעשה את זה עכשיו, זה לא יהיה ארוך", מבטיח לפיד. "השנה הראשונה שלי במשרד האוצר תעסוק בצמצום האובר-דראפט. הייתי מעדיף לעסוק בדברים יותר משמחים, אבל אני מאמין שהתפקיד שלי הוא ללכת בדיוק לאיפה שקשה. הבעיה נוצרה מפני שבמקום לנהל כלכלה אחראית לקחו הלוואות ענק ועשו מסיבה. אני לא הולך לחזור על הטעות הזו".

"מי שירגיש בשנה הקרובה שהמצב שלו הורע, צריך לדעת שזה יהיה זמני. ככל שהפעולות שלנו יהיו נחרצות יותר עכשיו, נוכל בשנה הבאה לעשות יותר. מה עוד עושה שר אוצר? מתקן קלקולים".

יחימוביץ' תוקפת

יו"ר האופוזיציה מיהרה להתקומם על הדברים. "לפיד קם בבוקר, והוא נשמע בדיוק, אבל בדיוק, כמו נתניהו", כתבה ח"כ שלי יחימוביץ' בדף הפייסבוק שלה, והמשיכה לדבר לכאורה בשמו: "אחי העבדים, אתם הולכים להמשיך להיות הכספומט של המדינה ולשלם את המחיר. אחי העבדים, אני לא מבין בכלכלה כפי שאמרתי לכם ביושר, אבל את שיעורי הכלכלה הראשונים אני לוקח מפקידי האוצר. כתינוק בן יומו הם מלמדים אותי את המילים ואת התוכניות הישנות, אלה שממילא כבר שוכבות מוכנות מימי נתניהו. הלילה גם נרדמתי כמו תינוק עם חוברת שהם הכינו לי. אבל משהו חדש בכל זאת מתחיל: על הגזרות, הקיצוצים, המסים - אתם הולכים לשמוע דרך הפייסבוק".

יחימוביץ' הוסיפה בציניות: "למדתי את החומר מהר, ותוך כמה שעות הבנתי שאתם אשמים במצב וגם היחידים שאני יכול לחלוב. אני הולך להטיל עליכם גזרות וקיצוצים וחסר לכם שתאשימו מישהו מלבד את עצמכם. כן, אתם עובדים יותר ומרוויחים פחות, כן, קניית דירה הפכה למדע בדיוני, כן, מחירי המזון זינקו, כן, אתם משלמים מכספכם על חינוך ובריאות שהיו אמורים להיות חינם".