הפתרון למצוקת הדיור? על תוכנית הדיור שתובא לפתח הממשלה החדשה

לא מעט נושאים ממתינים לפתחה של הממשלה החדשה לכשתתכנס, ואחד מהם יהיה ללא ספק מצוקת הדיור. האוצר, מינהל מקרקעי ישראל ומינהל התכנון גיבשו תוכנית שתובא לאישור הממשלה החדשה,■ כשהמטרה היא הסרת חסמים לשם בנייה מהירה של דירות מצפון לקריות ומדרום לאשקלון. ובמרכז? פרויקטים לשכירות

מצוקת הדיור - ופתרונה? אילוסטרציה (חדשות 2)

עם השבעת הממשלה החדשה יוקם גם קבינט דיור מיוחד בראשותו של יו"ר "יש עתיד" ושר האוצר המיועד יאיר לפיד. אבל עוד לפני שיספיק הקבינט הזה להיפגש ולהעלות הצעות לפתרון, תוכנית דיור לאומית חדשה כבר גובשה על ידי הגורמים המקצועיים באוצר, במינהל מקרקעי ישראל ובמינהל התכנון.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

מדובר ביוזמה של שלושת הגופים, המתכנס פעם בחודש ובו חברים מנהל מינהל מקרקעי ישראל בנצי ליברמן, ראובן קוגן, סגן הממונה על התקציבים באוצר ומי שאחראי על תחום הנדל"ן במשרד ובינת שוורץ, ראש מינהל התכנון במשרד הפנים.

במרכז התוכנית - מתחמים באזורים שנמצאים מצפון לקריות ומדרום לאשקלון וקרית גת. בין הפתרונות שהוצעו במסגרתה, עבודה משותפת של כל משרדי הממשלה הרלוונטיים על כל מתחם כדי למנוע היווצרות חסמים, קביעת לוחות זמנים קבועים ומהירים לקידום תוכניות וזיהוי אזורים בהם ניתן יהיה להגיע למחירי דירות של כ-800 אלף שקל.

הבעיה: "אין טיעום בין משרדי הממשלה"

"המסקנה שלנו מהמצב הקיים הייתה שכל גוף או משרד ממשלתי שקשור לתוכנית זו או אחרת עובד לבד", הסביר ראש המינהל ליברמן. "התוצאה הייתה עיכוב ביציאת מתחמים גדולים אל הפועל וחוסר וודאות ליזמים ולקבלנים שבאה לידי ביטוי גם במחירי דירות גבוהים יותר. אפשר לראות את זה בראש העין, מקום בו שווקו אלפי יחידות דיור אולם הן לא יכולות לצאת לדרך בשל חסמים כאלו או אחרים. אין יד מכוונת ממשלתית אחת שמתמקדת במתחמים שיש בהם היתכנות להצלחה. עד היום השיווק שנעשה דומה לזריקת כדורים באוויר כשכל משרד צריך לתפוס את הכדור ששייך לו ולפעול בנושא. אם מדובר במשרד התחבורה שצריך לאשר מחלף שהמתחם החדש תלוי בו או משרד החינוך שצריך לאשר מוסדות חינוך וגם הרשות המקומית שלא תמיד בטוחה שההיצע החדש יתאם את היכולות שלה והתשתית הקיימת".

"מדובר בשיווקים של המינהל באזורים שהוגדרו ככאלה עם פוטנציאל למחירים סבירים שבין 800 אלף שקל ל-850 אלף שקל ליחידת דיור", ממשיך ומסביר ליברמן, "מקומות כמו קרית גת, כמו הקריות וכמו אשקלון. התוכניות הללו מגובשות מלכתחילה עם כל הגורמים הרלוונטיים ואותם חסמים שמונעים מתוכנית להתבצע במהירות או גורמים לחוסר וודאות בקרב היזמים והרשויות יקבלו מענה ולוחות זמנים ברורים. עד היום לא עשו את זה וכל נושא שיתוף הפעולה בין כל המשרדים והגופים היה מאוד קשה".

במסגרת התוכנית צפוי המינהל לשווק בשנה הקרובה כ-7,000 יחידות דיור בקרית גת ועוד כ-5,000 יחידות דיור בקריות, בין היתר בקרית ביאליק. במקביל, מתעתד המינהל לשווק כ-5,000 יחידות דיור להשכרה לטווח ארוך בכל חלקי הארץ. התוכניות החדשות, כך על פי ליברמן, מקודמות יחד עם כל הגורמים הרלוונטיים שפועלים במקביל מה שמוביל "ללוח זמנים עם מחוייבות ממשלתית לביצוע", לדבריו.