השאלה היומית: האם לפיד נהג בחכמה כשהסכים לקבל את משרד האוצר?

על פי המגעים הקדחתניים שקיימו יש עתיד עם הליכוד ביתנו, מסתמן כי לפיד עומד לקבל לידיו את תיק האוצר. אך יחד עם זאת, קשה להימנע משאלת התועלת שיפיק הח"כ הטרי מהמהלך. האם הסכמתו לכאורה של לפיד לעמוד בראש המשרד המשמש כברז התקציבים הציבורי תשרת אותו? או שאולי תשמש בעבור יריביו הפוליטיים לצורך הכשלתו בהמשך?

האם לפיד נהג בחכמה כשהסכים לקבל את תיק ה (חדשות 2)

המגעים לכינונה של קואליציה חדשה הגיעו לישורת האחרונה. בכל שעה מגיעים דיווחים שונים ומגוונים מטעם המפלגות בנוגע להישגיהן במשא ומתן. ואולם, על אף המחלוקות שנתגלעו בין הצדדים, בשלב זה ניתן לדבר על עניין אחד עליו הושגה הסכמה כמעט ודאית. יאיר לפיד, כך מסתמן, יכהן כשר האוצר הבא של מדינת ישראל. ברוח זו, שאלות רבות עולות בהקשר למהלך הפוליטי שאותו עומד יו"ר "יש עתיד" לבצע. קרן מרציאנו, כתבת חדשות 2 לענייני כלכלה ומגישת תוכנית חיסכון, מנסה לענות על השאלה - האם לפיד ינהג בחכמה אם אכן יקבל לידיו את תיק האוצר או שמא מדובר בהתאבדות פוליטית?

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

עד כמה חכמה ההחלטה שלפיד קיבל לכאורה, לפיה ישמש כשר האוצר הבא של ישראל?

התשובה לשאלה הזו מורכבת. היא תלויה באופן שבו ייבחר לפיד למלא את תפקידו - ולא פחות חשוב, האם יזכה לגיבוי מראש הממשלה לפעולותיו. התועלת שיפיק מכך מהבחינה הציבורית היא ברורה: לפיד שניהל את קמפיין הבחירות שלו תחת הסיסמה "איפה הכסף?!" יזכה כעת לשלוט בברז התקציבים הציבורי. ובנוסף יש לציין שללפיד לא נותרה ברירה של ממש, זאת מאחר ונתניהו הבהיר לו שעל אף בקשותיו, תיק החוץ יישאר בידי ליברמן.

מה צפויים להיות צעדיו הראשונים של לפיד במשרד?

לפיד עתיד להיכנס לבניין האוצר בירושלים בתקופה לא קלה, בלשון המעטה. בשלושת החודשים הראשונים ייאלץ להעביר את תקציב המדינה החדש לשנת 2013-14 בו יכללו גזירות וקיצוצים כואבים במיוחד. בין השאר יצטרך לפיד לקצץ כ-14 מיליארד שקלים מהתקציב ובנוסף לבצע העלאת מסים או ביטול פטורים בהיקף של חמישה מיליארד שקלים.

אתגר נוסף שלפיד יצטרך לעמוד בפניו הוא גיוס הסכמה רחבה מעמיתיו לקואליציה לבצע קיצוץ גם בתקציב "הקדוש" של משרד הביטחון. משימה שבה נכשלו כל שרי האוצר בעשור האחרון.

אין ספק שזוהי נקודת פתיחה בעייתית מאד. שרי אוצר רבים שכיהנו בשנים האחרונות שילמו מחיר פוליטי כבד על צעדים מסוג זה. אבל יחד עם זאת, ישנו תקדים אחר - ראש הממשלה בנימין נתניהו שהגיע למשרד בעת המשבר הכלכלי ב-2003 עם תפישה כלכלית מגובשת, כשהוא נהנה מגיבויו של רה"מ דאז, אריאל שרון. לפיד יצטרד הפעם לדרוש את התמיכה הזו מנתניהו.

האם לפיד יצליח לשפר את מצבו של מעמד הביניים?

קשה לראות שהשיפור הזה אכן יתרחש בשנה-שנתיים הקרובות. לפיד צפוי לגלות שלמרות המיליארדים הרבים, יכולת התמרון והפעולה שלו מוגבלים למדי וכדי לבצע שינויים של ממש בסדרי העדיפויות הוא יידרש לאומץ ציבורי רב ולקואליציה תומכת.

אם הוא בכל זאת יקפוץ למים הקרים הללו, הוא יצטרך לחשוב על מספר פתרונות יצירתיים כדוגמת חלוקת קרקעות בחינם לצד שיתוף פעולה עם המגזר העסקי. צעד שיאפשר בניית אלפי יחידות דיור להשכרה, כפי שהבטיח במצע הכלכלי של מפלגתו.

האם השינויים שינהיג יבוא על חשבון הציבור החרדי?

לפיד כבר הצהיר במהלך הבחירות שיפעל לקיצוצים רבים מהם נהנים החרדים. הוא אמר בהזדמנויות רבות שיקצץ בקיצבאות שהוענקו עד כה לאברכים ואפילו בקיצבאות הילדים. אלו יהיו שתי החלטות שניתן להעביר בקלות בממשלה ללא חרדים. אבל גם יבחר לנקוט בצעדים אלו, הסטת הכסף לטובת מעמד הביניים לא תתאפשר, זאת בשל הצורך הדחוף בכיסוי הגירעון בתקציב המדינה.