בנק לאומי פרסם אזהרת רווח: צופה הפסד של 100 מיליון ברבעון

פרשת העלמות המס של לקוחות הבנק בארצות הברית הביאה להפרשה של כ-340 מיליון שקלים, וגובה כעת גם מחיר נוסף: בלאומי פרסמו אזהרת רווח והתריעו כי הרבעון הרביעי של 2012 עלול להסתיים בהפסד כבד

צרות בבנק לאומי? (רויטרס)

בנק לאומי פרסם היום אזהרת רווח לרבעון הרביעי של שנת 2012, כשהוא צופה הפסד של כ-100 מיליון שקל ברבעון. הרקע להפסדים - בעיקר הפרשות של כ-340 מיליון שקל, במסגרת פרשיית העלמות המס של הבנק בארה"ב וכן לאור הפרשה נוספת לפיצויי פרישה לעובדים במסגרת תוכנית ההתייעלות של הבנק.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת  

לפיכך, צפויים בלאומי להציג רווח נקי של כ-1.09 מיליארד שקל בסיכום השנה כולה. "נתונים אלה אינם כוללים את התוצאות העסקיות של החברה לישראל שאינן ידועות לבנק בשלב זה ושטרם פורסמו", לשון הודעת הבנק.

בבנק לאומי מבהירים כי הפרישו כ-340 מיליון שקל במסגרת כיסוי הוצאות כתוצאה מהחקירות שמנהלות הרשויות בארה"ב בעניין לקוחות הבנק, שלפי החשד ביצעו עבירות של העלמת מס והלבנות הון במדינה. גם בנק מזרחי טפחות נמצא תחת חקירה, לצד בנקים זרים אחרים. הבנק השוויצרי UBS, אגב, כבר שילם 780 מיליון דולר כקנס כדי להסדיר את הפרשה.

"ההפרשה (של כ-340 מיליון שקל) נועדה לכסות הוצאה שעלולה להיגרם לקבוצה כתוצאה מהחקירות שמנהלות הרשויות בארה"ב בעניין לקוחות שהם נישומי מס בארה"ב", נכתב בהודעת הבנק. "יצוין כי החקירות מתייחסות לשנים 2002 עד 2010. הפרשה זו כוללת גם הוצאות ליועצים ונותני שירות חיצוניים אשר נשכרו על-ידי הבנק, בקשר עם ביצוע החקירות".

בלאומי מבהירים כי לאור חוסר הוודאות באשר לסכום ההוצאה הסופי כתוצאה מהחקירה, "קיימת אפשרות שההוצאה הסופית תהיה גבוהה משמעותית".