הנגיד: כנראה שיצטרכו להעלות מסים

נגיד בנק ישראל הפורש הבהיר בריאיון מיוחד שהחליט לעזוב בשל מיצוי היעדים שהציב, אך התקשה להעריך איך ייראה המשק הישראלי ביום שאחרי. "הדאגה מוגזמת", הוא ניסה להרגיע - אך ציין: "אנחנו עומדים לפני משבר לא עמוק, אבל יהיה קשה לספק לו מענה פוליטי"

יום לאחר ההודעה הדרמטית על החלטתו לפרוש מהתפקיד, העניק נגיד בנק ישראל, סטנלי פישר, ריאיון לחדשות 2. בניגוד להתבטאויות אחרות בנושא, הוא הביע ספק באשר ליכולת המשק להתמודד עם האתגרים המונחים לפתחו מבלי להעלות מסים וסיפר על שאיפותיו לתקופה שאחרי הפרישה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

על תזמון הפרישה אמר פישר: "בכל מועד אחר שהייתי מחליט לעזוב היו עולות אותן השאלות. מילאתי את התפקיד במשך שמונה שנים, היו לי יעדים - והשגתי את רובם. המצב במשק לא מצוין, אבל אפשר לטפל בו בדרכים מקובלות. אבל אני לא רוצה להישאר עד היום שיגידו לי ללכת".

פישר הביע ביטחון במהלכים שיינקטו אחרי פרישתו ואמר: "אני מבין את הדאגה אבל חושב שהיא מוגזמת. לטפל בתקציב זה יחסית פשוט. ממשלת ישראל יודעת איך לעשות את זה. אנו לא עומדים לפני משבר עמוק, אבל יהיה קשה לתת לו מענה בעיקר מבחינת פוליטית. זה לא יהיה קל".

על "שאלת השאלות" שזכתה עד כה לתשובה שלילית נחרצת מצד אישים שונים בחר פישר להשיב באופן עמום יותר: "אני לא יודע אם יהיה אפשר בלי להעלות מסים", הוא התוודה - והרחיב: "אנשי האוצר אומרים שאפשר לקצץ בהטבות ויכול להיות שהם צודקים. אני לא חושב שהם צודקים. כרגע יש אפשרות שיהיה צורך להעלות מסים".

פישר הדגיש כי חרף החלטתו לעזוב את לשכת הנגיד, אין בכוונתו להיעלם מהנוף הציבורי בישראל. "אני רוצה להמשיך להיות גורם בשיח כאן, אבל מלבד זה - אין לי כרגע תכניות מסוימות".