פישר מסביר החלטתו לפרוש: "היעדים שהצבתי הושגו"

נגיד בנק ישראל סטנלי פישר התייחס לראשונה להחלטתו לעזוב את התפקיד לאחר 8 שנות כהונה. הוא פירט שורה של הישגים ובהם חוק בנק ישראל ויציבות המחירים ואמר: "אני יודע שאני אעזוב את הבנק המרכזי של המדינה במצב טוב"

נגיד בנק ישראל סטנלי פישר, שהכה אמש את המערכת הכלכלית והפוליטית בתדהמה, כשהודיע על פרישה מתפקידו שנתיים לפני תום הקדנציה, קיים מסיבת עיתונאים בבניין בנק ישראל, שבה התייחס לראשונה להחלטתו המפתיעה. את הודעת הנגיד העברנו בשידור ישיר כאן בחדשות 2 באינטרנט.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

בפתח דבריו ביקש פישר לחדד את הדיווחים אודות סיום תפקידו והבהיר כי הוא אינו עוזב מיד. "אני מוטרד מזה שאני שומע שאני עוזב", אמר. "יש עוד 5 חודשים ויום. אני מתכוון לעבוד בכל יום שנשאר עד הסוף".

הנגיד נימק את החלטתו לפרוש מתפקידו לאחר קדנציה וחצי בתחושת מיצוי והסביר כי היעדים הושגו. "8 שנים זה הרבה זמן. התכוונתי לעזוב בדיוק בתום שמונה שנות כהונה, אבל ראש הממשלה הציע לי להמשיך ולכהן בתפקידי עד לאחר העברת התקציב השנתי על ידי הממשלה החדשה. זו הסיבה שאפרוש רק בסוף יוני", אמר פישר.

בהמשך דבריו, מנה הנגיד את ההישגים הכלכליים בתקופת כהונתו: "בתחילת הדרך כתבתי לעצמי רשימה של יעדים להשגה. חלק גדול מהם הושגו: העברת חוק בנק ישראל, הסכם שכר עם העובדים והאוצר ורה-ארגון בבנק ישראל שהיה מאוד חשוב בזמן המשבר הכלכלי". פרופ' פישר הוסיף כי רצונו לנהל מדיניות מוניטרית באופן יעיל לטובת המשק והאוכלוסייה התממש וכי בתקופת כהונתו שמר בנק ישראל גם על יציבות פיננסית.

"כלכלת ישראל במצב טוב"

הנגיד פישר ביקש לצנן את האווירה המאיימת לכאורה שנוצרה סביב פרישתו ואמר כי הוא משאיר את כלכלת ישראל במצב טוב. "אני יודע שאני אעזוב את בנק ישראל במצב טוב. המערכת התאגידית בתוך המוסד הלאומי הזה היא מאוד חזקה ויש לי אמון בראש הממשלה נתניהו שמבין כלכלה", אמר פישר והדגיש: "הנגיד הבא יהיה במצב יותר טוב ממה שהיה כשאני הגעתי". 

הוא דחה את הדיווחים, לפיהם הוא עוזב את תפקידו כי אין לו עוד אמון בצוות הכלכלי שמנהל את המדינה - ראש הממשלה ושר האוצר. "יש לי אמון מלא במה שהם רוצים להשיג. אני יודע שנושא התקציב והגירעון שנפער הם אלה שיעסיקו את הממשלה הבאה והצוות הכלכלי הבא שיכהן. בנק ישראל התחיל לדבר על הבעיה הזו כבר בדוח שנכתב ב-2010", אמר פישר.

עוד הבהיר הנגיד כי הוא סומך על הצוות הכלכלי הבא שינהל את ענייניה הפיננסיים של ישראל: "נושאים אלה עומדים בראש רשימת הנושאים הכלכליים שראש הממשלה ושר האוצר יודעים שהם צריכים לטפל בזה באופן רציני - וזה יקבל טיפול רציני".

"סירבתי כמה פעמים לתפקיד שר האוצר"

"הייתה לי ביקורת על ראש הממשלה", חשף פישר והסביר: "אין מישהו מושלם. הייתה גם ביקורת על ההחלטות שלי, אבל בסך הכל התנהלה מדיניות תקציבית מאוד אחראית. רק בשנתיים האחרונות זה יצא משליטה".

באשר לדיווחים לפיהם הציע לו נתניהו את תפקיד שר האוצר, אמר הנגיד: "אני לא מקבל תפקידים שאף אחד הציע לי. סירבתי כמה פעמים לכהן כשר האוצר. אני חושב שאחרי שאסיים את תפקידי, אחזור לארה"ב. שמונה שנים לא גרנו מספיק קרוב למשפחה. בסוף נגור ב-2 מדינות", התבדח פישר.