לפני חודש: לנגיד סטנלי פישר הוצע תיק האוצר

לחדשות 2 נודע כי לפני כחודש הציע ראש הממשלה נתניהו לנגיד פישר את תפקיד שר האוצר – וזה סירב. היום הוא הודיע על פרישתו ו"בורסת השמות" על החלפתו כבר החלה. שטייניץ: "אסיר תודה לנגיד"

בזמן שנגיד בנק ישראל סטנלי פישר חשב על פרישה, צעד שביצע היום בהודעה מפתיעה ודרמטית, לראש הממשלה בנימין נתניהו היו בשבילו תכניות אחרות: לחדשות 2 נודע כי רק לפני חודש הציע נתניהו לנגיד את תפקיד שר האוצר.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

הכוונה של ראש הממשלה הייתה להודיע על המינוי עוד לפני הבחירות, אך פישר סירב להצעתו. בלשכת ראש הממשלה סירבו להגיב לידיעה. שר האוצר הנוכחי יובל שטייניץ, אמר בריאיון לחדשות 2 כי הוא "לא מכיר את ההצעה הזאת".

במקביל, לאחר דבר התפטרותו, החלה "בורסת השמות" על המועמד האפשרי לתפקיד. בין המועמדים המרכזיים לתפקיד הם: פרופ' אבי בן בסט, מנכ"ל משרד האוצר לשעבר, ד"ר קרנית פלוג, המשנה לנגיד, פרופ' מנואל טרכטנברג, יושב ראש הות"ת (הוועדה לתכנון ולתקצוב) וגליה מאור, מנכ"ל לשעבר של בנק לאומי. לפני שמונה שנים כשמונה פישר לתפקיד, המינוי הוגדר מפתיע וגם בתקופה קריטית זו הבחירה צפויה להיות מפתיעה גם כן.

מי יחליף את הנגיד פישר? (חדשות 2)

שטייניץ: אין תכנית להעלאת מסים

"אני חושב שהביצועים של המשק הישראלי, וזה במידה רבה הודות לפישר ולשיתוף הפעולה ביני לבינו, ובין משרד האוצר ובנק ישראל, הם טובים, אפילו טובים מאוד יחסית", אמר שר האוצר יובל שטייניץ לחדשות 2. "תפקיד שר האוצר הוא קשה בישראל וגם במדינות אחרות. אני אסיר תודה לנגיד על תרומתו לכלכלת ישראל גם בשנים של רגיעה כלכלית וגם בארבע שנים אחרונות של משבר כלכלי גלובלי".

שטייניץ טען כי הוא יודע את הסיבה שבעקבותיה פישר החליט על עזיבתו, שנתיים לפני המועד המתוכנן, אך אמר כי הוא ישאיר את התשובה לפישר, שעתיד לכנס מחר מסיבת עיתונאים בנושא. "את העלאות המסים, אם לא את רובן אז את כולן, ביצענו ביולי כדי להוריד את הגרעון. אין תכניות קונקרטיות של העלאות מסים", הבהיר לאור החשש בציבור הישראלי להעלאת מסים נוספת. "יש התייעצויות ועבודה טובה עם לשכת ראש הממשלה - אין תכנית קונקרטית לשום דבר, עולים כל מיני רעיונות. אין שום מקום לפאניקה ולדרמה המוגזמת".

האם שטייניץ יהיה שר האוצר הבא?

שטייניץ התייחס גם לכך שראש אגף התקציבים במשרד האוצר הדיח את סגנו אייל אפשטיין, מה שגרר גל ביקורת. "בתקופתי כשר אוצר מתחיל בתחילת הדרך עזב ראש אגף תקציבים - משרד האוצר יותר חזק מכל פקיד מוכשר ככל שיהיה. המשק יחסית במצב סביר".

שטייניץ, המכהן כשר האוצר בממשלת נתניהו, עדיין לא יודע אם יחזיק בתפקיד גם בממשלה הבאה. רק בשבוע שעבר, רמז מספר 2 בליכוד-ביתנו אביגדור ליברמן כי יושב ראש יש עתיד יאיר לפיד, מתאים לתפקיד. "יש הרבה מתאימים ומעט שמוכנים לקחת על עצמם את התפקיד הזה, כרגע לא עוסקים בחלוקת תיקים, אלא בהרכבת ממשלה טובה", ציין.