אחרי שמונה שנים: סטנלי פישר פורש

נגיד בנק ישראל סטנלי פישר הודיע בצהריים לראש הממשלה נתניהו על פרישה מתפקידו, באמצע הקדנציה השנייה שלו. פישר, אחד האנשים המוערכים במערכת הכלכלה הישראלית, הסביר שהוא חש כי "מיצה את התפקיד". פרישתו תיכנס לתוקף בסוף חודש יוני. רה"מ נתניהו הודה לפישר: "זכות לעבוד איתו"

פצצה כלכלית - ופוליטית. נגיד בנק ישראל פרופסור סטנלי פישר פורש מתפקידו. פישר נפגש בצהריים עם ראש הממשלה והודיע לו על החלטתו.

 רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

פרישתו של פישר תיכנס לתוקף בסוף חודש יוני - שנתיים מוקדם מהצפוי. בסך הכל הוא כיהן כנגיד הבנק במשך שמונה שנים, וניהל בין היתר משברים כלכליים עולמיים. את החלטתו נימק נגיד בנק ישראל בשל "תחושת מיצוי". טרם ברור עדיין מה יעשה בהמשך.

הנגיד מסר כי במהלך החודשים הקרובים ימשיך לעסוק באופן מלא בכל הנושאים שעל סדר יומו של הבנק, דבר שיאפשר לממשלה לנהל תהליך מסודר ומעמיק לבחירת הנגיד הבא. בהודעה מטעם בנק ישראל ציין כי פישר הוא אסיר תודה על ההזדמנות שממשלת ישראל העניקה לו לשמש כנגיד בנק ישראל, "בעיקר בתקופה כל כך מאתגרת של משבר כלכלי עולמי, מציאות גיאו-פוליטית סבוכה ואתגרים חברתיים רבים".

פרישתו של פישר, שנחשב למועמד לתפקיד שר האוצר ולתפקיד יו"ר קרן המטבע הבינלאומי, מגיעה בעיתוי גרוע מאוד מבחינתו של ראש הממשלה נתניהו - ערב הכנת תקציב מדינה שיכלול גזירות קשות. נתניהו נפגש בצהריים עם נגיד בנק ישראל והודה לו על תרומתו הרבה לכלכלת ישראל בשתי הקדנציות שמילא בשמונה השנים האחרונות. "פרופסור סטנלי פישר היה שותף מרכזי בצמיחתה הכלכלית של מדינת ישראל ובהישגים הכלכליים שאליהם הגיע המשק הישראלי. ניסיונו, חוכמתו וקשריו הבינלאומיים פתחו דלת לכלכלות העולם וסייעו למשק הישראלי להגיע להישגים רבים, ועוד בתקופה של משבר כלכלי עולמי", אמר נתניהו. "אני מודה לסטנלי פישר. היתה לי הזכות לעבוד איתו הן כשר אוצר כשמונה לתפקיד והן כראש ממשלה בארבע השנים האחרונות ואני בטוח שהוא ימשיך לתרום למדינת ישראל".

הנגיד בן 70 היה מרצה באוניברסיטאות היוקרתיות בארה"ב וחבר באגודות אקדמיות וארגונים כלכליים בינלאומיים רבים. הוא כיהן בעבר כסגן הנשיא לפיתוח כלכלה וכלכלן ראשי של הבנק העולמי, וכמשנה למנכ"ל קרן המטבע הבינלאומית. ב-2002 שימש כסגן יו"ר הבנק סיטיגרופ. ב-2005 החל לכהן כנגיד בנק ישראל.