מכה לכיס: העלאת מיסים בגובה 10 מיליארד שקלים

אחת הבעיות הקריטיות אותן תצטרך הממשלה החדשה לפתור היא הגרעון התקציבי הענק שנפער. למרות הבטחות ראש הממשלה ושר האוצר ערב הבחירות, נראה כי עם הקמת הממשלה הבאה יגיע לפתחנו גל גזירות חדש וכואב, אותו מגבש בימים אלה צוות מיוחד שהקים נתניהו

בקרוב: העלאת מסים בסך 10 מיליארד שקלים (רויטרס)

הממשלה חדשה תביא גל גזירות חדש? ראש הממשלה בנימין נתניהו מינה בימים האחרונים צוות חשאי שאמון על גיבוש תוכנית כלכלית במסגרתה יבוצע קיצוץ ענק של 20 מיליארד שקלים, כך מפרסם הבוקר עיתון "ממון".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

לאחר שקיבלו את כל נתוני התקציב והמשק הישראלי הגיעו חברי הצוות המיוחד למסקנה כי בחודשים הקרובים צפוי הגרעון התקציבי הענק, בסך 39 מיליארד שקלים, לגדול אף יותר. הסיבה לתחזית העגומה טמונה בירידה ניכרת הכנסות המדינה ממיסים ובהוצאות שלא נלקחו בחשבון כמו תשלומי קצבאות ודמי אבטלה.

למרות הצהרות ערב הבחירות של ראש הממשלה ושל שר האוצר, על כך שלא יעלו מיסים, צוות המומחים קבע כי אין מנוס מהעלאת מיסים רחבה בגובה של לא פחות מ-10 מיליארד שקלים. התוכנית המיוחדת צפויה לצאת לפועל עם הקמת הממשלה החדשה.

בנוסף בוחן הצוות מספר הצעות שיוכלו להגדיל את קופת המדינה, כמו למשל החלת "מס עיזבון" שהיה נהוג בארץ עד לפי 32 שנים. עוד תיבדק האפשרות להטיל "מס אמידים" בגובה של 55% על מי ששכר הברוטו של עולה על 60 אלף שקלים בחודש. בתחילת החודש החלה רשות המיסים לגבות את "מס העשירים" על מי שמרוויח יותר מ-67 אלף שקלים בחודש.

בצוות הבכיר חברים היועץ הכלכלי של ראש הממשלה פרופ' יוג'ין קנדל, מנכ"ל משרד ראש הממשלה הראל לוקר, ראש אגף התקציבים באוצר גל הרשקוביץ ומי שהיה בעבר ראש אגף התקציבים אורי יוגב. המלצות הצוות יוצגו לשר האוצר החדש מיד עם מינויו.