גירעון הענק: שורת הגזירות שבדרך

העלאת המע"מ, העלאת שיעור מס הכנסה, קיצוץ חד בקצבאות הילדים וביטול הפטור ממע"מ באילת – אלה רק חלק מהגזירות הצפויות אחרי הבחירות בשל הגירעון הענק, על פי הערכות בכירים באוצר. אמש בריאיון לחדשות 2 סירב נתניהו להבטיח שלא יעלה מסים והבהיר: "תהיה הגדלה של התקציב". אז איך זה צפוי להשפיע על הכיס שלנו?

עוד גזירות בדרך (חדשות 2)

לאחר שאמש הצהיר ראש הממשלה בנימין נתניהו בריאיון מיוחד לחדשות 2 כי הוא אינו מעוניין להעלות מסים למרות גירעון הענק, וסירב לפרט את את שורת הגזירות הצפויה בעקבותיו, כעת מתברר איך הגירעון ישפיע על האזרחים. בכירים באוצר אמרו לעיתון "ידיעות אחרונות" כי אין מנוס מביצוע צעדים משמעותיים לצמצום הגרעון בתקציב שרק צפוי לתפוח. בין היתר עולה כי המהלכים ייכללו את העלאת שיעור המע"מ באחוז וקיצוץ גדול בתקציבי על משרדי הממשלה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

אז איך באוצר מתכננים להיחלץ מהגירעון? הקפאת גיוס עובדים חדשים למגזר הציבורי למשל שנה, העלאת שיעור מס הכנסה באחוז החל משכר של 8,000 שקל ברוטו לחודש, ביטול הפטור מתשלום מע"מ באילת, קיצוץ חד בקצבאות הילדים, ביטול העלאת השכר לעובדי המגזר הציבורי, ביטול הפטור ממס על קרנות ההשתלמות, קיצוץ מספר העובדים במשרדי הממשלה ודחיית סלילת כבישים והנחת מסילות ברזל במסגרת פרויקט "נתיבי ישראל".

עוד בתכנון: דחיית גיוס כוח אדם למשטרה ולשב"ס, דחיית תכנית התעצמות מערך הכבאות, ביטול הפטור ממע"מ על פירות וירקות, בחינה מחדש של התכנית לקיצור שירות החובה בצה"ל, קיצוץ של 3 מיליארד שקרלים בתקציב הביטחון ודחיית פיתוח פרויקט מערכת החינוך.

רה"מ סירב להתחייב על אי-העלאת מסים

אמש אמרו גורמים במשרד האוצר ובמשרד ראש הממשלה כי יש אפשרות לבצע מהלך שיאפשר להטיל פחות גזירות על הציבור - לשנות את החוק ולפרוץ את מסגרת התקציב כדי להגדיל את הגירעון, מהלך אליו התנגד בעבר ראש הממשלה. גם גורמים בליכוד הביעו בימים האחרונים חשש מנושא גיבוש התקציב. "לא ברור איך ממשלה חדשה תצליח להעביר את תקציב המדינה עם גירעון של 40 מיליארד שקלים", אמרו הגורמים. "גירעון כזה עלול לגרום למשבר קואליציוני ופוליטי כבר בתחילת הדרך".

בראיון אתמול לחדשות 2 ענה נתניהו לשאלה האם בכוונתו להעלות את המסים אחרי הבחירות ואמר: "אני לא רואה שנצטרך לעשות את זה כי לקחנו את הדברים בחשבון. אולי השווקים יתאוששו והייצוא ייגדל. הגירעון באחוזים היה יותר גדול ב-2009 - אז הורדנו הרבה מההוצאות. זה לא מנע מאיתנו לדאוג לחינוך חינם מגיל שלוש, לטיפולי שיניים חינם ולהעלאת שכר המינימום".

עם זאת, סירב נתניהו להתחייב באופן מפורש לכך שנטל המסים על אזרחי ישראל לא יהפוך כבד יותר. "תהיה העלאה בתקציב, בניגוד למה שחושבים", הוא אמר - והסביר: "צריך לחשוב מה מעלים יותר ומה פחות. כדי לבנות את הכלכלה הוספנו מקומות עבודות כך ששיעור האבטלה בישראל היום הוא מהנמוכים במערב. אני לא רוצה להעלות מסים, זו לא הנטייה הטבעית שלי ואעשה כל שביכולתי כדי להימנע מזה. נעשה קיצוצים ותוספות. לכל אלו שדואגים לאוברדרפט הלאומי, אזכיר להם את השאלה במשא-ומתן הקואליציוני".