מי באמת אשם בזינוק במחירי הדיור?

בריאיון לחדשות 2 האשים אמש ראש הממשלה נתניהו את אולמרט ולפיד בזינוק במחירי הנדל"ן בשנים האחרונות, אלא שבדיקת הנתונים חושפת תמונה שונה. "ההחלטה להפסיק לבנות במרכז הייתה שגויה", מסכים יו"ר לשכת שמאי המקרקעין, "אבל אפשר היה לעשות הרבה מאוד כדי לתקן את המצב". אז בכמה עלו המחירים בשש שנות כהונת נתניהו?

כמעט כל מי שמתעסק בענף הנדל"ן בשנים האחרונות התפלא לשמוע את האמירה של נתניהו אמש (שלישי) בריאיון לחדשות 2. "מחירי הדירות התחילו לעלות כי ממשלת אולמרט קיבלה החלטה שערורייתית להפסיק בנייה ותכנון באזור המרכז", אמר.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

נתניהו מטיל את האשמה לעליית מחירי הדיור על ממשלת אולמרט, אבל הנתונים מספרים סיפור שונה לגמרי: מאז השבעת ממשלת נתניהו באפריל 2009 ועד לכניסתו של לפיד למשרד האוצר זינקו מחירי הדיור בממוצע ב-39%. עד לסיום הקדנציה של לפיד בחודש שעבר הם עלו ב-9% נוספים. בסך הכל בתקופת נתניהו כראש ממשלה זינקו בשש השנים האחרונות מחירי הדיור בממוצע ב-52%.

בערים המבוקשות הזינוק היה חד אפילו יותר. כשנתניהו נכנס לתפקיד ב-2009 עמד מחיר דירת ארבעה חדרים ממוצעת בתל אביב על כ-1.7 מיליון שקלים. היום עולה אותה דירה כמיליון שקלים יותר. דירה בבאר שבע התייקרה בתקופת נתניהו מכחצי מיליון שקלים ל-850 אלף שקלים ומחיר דירה בירושלים זינק מ-1.35 מיליון לכמעט שני מיליון שקלים.

מחירי הדירות זינקו (חדשות 2)

"המחאה החברתית הייתה בממשלה הקודמת שלו כי הם לא עמדו ביוקר המחייה ולא עמדו ביוקר הדירות", אומר יו"ר יש עתיד יאיר לפיד. "הוא אחראי לזה ועכשיו הוא בא לאלה שעשו את כל המאמצים כדי לפתור את הבעיה ומאשים אותם". גם יו"ר העבודה הרצוג הצטרף לביקורת: "שמעתי אתמול את נתניהו אומר 'זה לא אני, זה אולמרט'. עוד מעט הוא יגיד שזו גולדה מאיר".

"ההחלטה להפסיק לתכנן ולבנות באזור המרכז הייתה שגויה, אבל מכאן ועד לעובדה שכיום מחירי הדירות כל כך גבוהים הייתה דרך ארוכה", אומר אוהד דנוס, יו"ר לשכת שמאי המקרקעין. "אפשר היה לעשות הרבה מאוד על מנת לתקן את המצב, לייצב את מחירי הדירות ואולי אפילו להוריד אותם".