עובדי פלאפון: "ההנהלה גררה רכבי עובדים שובתים, המנכ"ל השתגע"

העובדים השובתים בחברת הסלולר מאשימים כי הנהלת החברה נקטה בצעד קיצוני, כשגררה רכבי ליסינג מחניית ביתם. פלאפון: "העובדים קיבלו אתמול SMS שאם הם שובתים עליהם להשיב את הרכב עד השעה 17:00"

הפגנת העובדים השובתים, אתמול (חדשות 2)

סכסוך העבודה בפלאפון מגיע לשיאים חדשים: בשעות הלילה גילו העובדים שלוקחים חלק בשביתה בה פתחו אתמול, כי הרכבים הצמודים שלהם נעלמו מחצר ביתם. הרכבים נלקחו על ידי נציגים מטעם פלאפון, שהשתמשו במפתחות רזרביים - או על ידי גרר. לפחות בחלק מהמקרים היו ברכבים כסאות לילדים, עגלות תינוקות וחפצים אישיים בהם פנקסי צ'קים ועוד.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

הנהלת החברה נקטה בצעד הזה, לאחר ששלחה אתמול בשעות הצהריים המאוחרות מסרון לעובדים, בו הם מתבקשים להחזיר את רכבם עד השעה 17:00, אם בכוונתם להמשיך בשביתה. בוועד ובהסתדרות הנחו את העובדים שלא לעשות כן, ובכל מקרה העובדים לא קיבלו התרעה נוספת או אזהרה על הכוונה לקחת את הרכבים כולל חפציהם האישיים.

"המנכ"ל גיל שרון השתגע", אמר ל"גלובס" אחד העובדים. "הוא גנב לי את הרכב עם העגלה של הילד וכסא תינוק. הרכב הזה משמש אותי גם לשימוש פרטי ואני משלם עליו מדי חודש. אין לנו איך לקחת עכשיו את הילדים לגן".

איתמר אביטן, אחד מחברי הוועד, סיפר כי נאלץ לשלוח את הילד שלו לגן במונית ספיישל ללא כסא בטיחות. "כל יום מנכ"ל החברה חוצה שיא חדש של שפלות", הוא תקף. יו"ר הוועד, ברק לוי, הבהיר: "ככל שיכו בנו יותר, כך נתחזק. הנהלת פלאפון לא תצליח לשבור אותנו".

"הצעד חוקי, אבל מרחיק לכת"

העובדים קיבלו הודעה שרכבם יוחזר. הנהלת פ (חדשות 2)
מומחה ליחסי עבודה המזוהה דווקא עם המעסיקים טוען כי על פניו מדובר בצעד חוקי, אולם באותה נשימה "מרחיק לכת, לא קונבנציונאלי ובלתי סביר". לדבריו, ניתן היה לאפשר לעובדים לפחות יום נוסף להתארגנות, או לכל הפחות ליידע את העובדים על הכוונה לקחת פיסית את הרכבים ולבקש מהם לפנות את החפצים."ייתכן שבפלאפון לא רצו להיגרר לעימות פיזי ולכן עשו מה שעשו", אמר והוסיף כי בציי רכב רבים נוהגים כיום להתקין מערכות שמסוגלות להשבית את הרכב מרחוק, ומוטב היה לעשות זאת "מבלי לחדור לפרטיות".

יו"ר ההסתדרות, עופר עיני, הודיע אמש במהלך נאומו בוועידת ישראל לעסקים של "גלובס", כי הוא הנחה את יו"ר האגף לאיגוד מקצועי להעמיד לרשות חברי הוועד רכבים צמודים חלופיים במקום אלה שנלקחו מהם, ורכבי עבודה נוספים כדי לסייע לשובתים. עיני הבהיר כי ההסתדרות תעניק גיבוי מלא לעובדי החברה "עד לחתימה על הסכם קיבוצי". הוא שב וקרא לבעלים, שאול אלוביץ', להיכנס להידברות.

מחברת פלאפון נמסר בתגובה: "אתמול בצהריים קיבלו עובדים שהודיעו כי הם שובתים מסרון ומייל אישי המודיע להם שבמידה והם ממשיכים לשבות עליהם להשיב את רכב החברה שברשותם עד השעה 17:00 והתאפשר להם לפנות את ציודם האישי שברכב. בעת שביתה הסכם העבודה מושעה ורכב החברה חוזר למעסיק ועומד לרשותו לצורך ביצוע עבודה על ידי עובדים שאינם שובתים. אתמול בערב נאספו רכביהם של שמונה עובדים ששבתו ולא החזירו את רכבם, והודעה מסודרת על כך נמסרה להם".