הנגיד פישר מזהיר: "הבעיה התקציבית - ענקית"

נגיד בנק ישראל מזכיר היום לפוליטיקאים את אחד האתגרים הגדולים שאיתו תיאלץ להתמודד הממשלה הבאה: "ידוע שיהיו חייבים לקצץ 15 מיליארד שקל מההוצאות, וייתכן שיצטרכו להעלות מסים". פישר חושש שבשל המצב הפוליטי "יהיה תקציב שבקושי רב יעמוד בקריטריונים"

הנגיד פישר. ארכיון (רויטרס)

מערכת הבחירות משום מה עדיין לא עוסקת בנושא הזה, אבל כנראה שמצב התקציב יהיה האתגר הראשון שהממשלה הבאה תיאלץ להתמודד איתו - ומהר. נגיד בנק ישראל סטנלי פישר אומר היום: "זו בעיה תקציבית ענקית".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

"לממשלה הבאה תהיה בעיה תקציבית גדולה", אמר פישר שהתארח היום בוועידת ישראל לעסקים של "גלובס" ואותו ראיין איש CNN ריצ'רד קווסט. "האוצר הכריז שהחוב יהיה 4.2%, ויהיה גירעון גבוה. ידוע שיהיו חייבים לקצץ 15 מיליארד שקל מההוצאות, וייתכן שיצטרכו להעלות מסים. אחת הסיבות שראש הממשלה נתניהו החליט ללכת לבחירות היא שהוא חשב שהוא לא יצליח להעביר תקציב".

לדברי פישר, "לא יהיה קל לטפל בבעיה התקציבית. עובדה שלא הצליחו להעביר תקציב לפני כמה חודשים. השאלה האם הממשלה תצליח לשים את הכלכלה על מסלול צמיחה מוצלח עם ליברליזציה. החשש הוא שבגלל המצב הפוליטי, יהיה תקציב שבקושי רב יעמוד בקריטריונים".

"הגירעון יותר מכפול מהיעד"

עם זאת אמר הנגיד, "הכלכלה מצליחה ברוב המובנים ואנחנו חוזים צמיחה של כ-3% בשנה הבאה. עד שהכלכלה האירופית התחילה לשקוע הייתי בטוח שיהיה טוב יותר. יעד האינפלציה הוא במרכז, החוב במצב טוב וגם הגירעון".

"חלק גדול מהחולשה בכלכלה הישראלית בוודאי נובע מהכלכלה העולמית והייצוא לא גדל כמו שגדל בשנים האחרונים", הבהיר אך הדגיש: "הגירעון עכשיו יותר מכפול מהיעד. אני חושש גם מסוגיית האקלים העסקי כפי שרואים אותו מבפנים ומבחוץ. הבנק העולמי עורך דוח של עשיית עסקים ב-85 מדיניות. בשנתיים האחרונות ירדנו מ-32 ברשימה למקום 38, שזה לא טוב".