תחל שנה וקללותיה: גל התייקרויות ב-2013

בצל הבחירות המתקרבות, ניסתה הממשלה לפני יומיים לעכב את התייקרות מוצרי החלב. אבל ההתייקרות הזו ככל הנראה בלתי נמנעת, כמו גם של החשמל, המים – ושירותים ומוצרים רבים נוספים – שעליהם נשלם יותר כבר מתחילת 2013

אם ציפיתם לחדשות טובות בתחום יוקר המחיה, אתם צפויים להתאכזב. שנת 2013 צפויה להפתח עם גל התייקרויות. הלחם, מוצרי החלב, הארנונה, המים והחשמל - יככבו כבר בתחילת השנה ברשימה הזו.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

חשבון המים צפוי להתייקר בכל רמות הצריכה, בממוצע של כ-2.5%. עשרות רשויות ביקשו וקיבלו ממשרד הפנים אישור להעלות את הארנונה מ-1 בינואר. השיעור הממוצע של העלייה יהיה ב-2.3%, וברשויות מסוימות - הוא יהיה מעבר לכך. גם התחבורה הציבורית תתייקר (2%), ובאופן צפוי גם חשבון החשמל. אחרי התייקרויות רבות בשנים האחרונות, תירשם עלייה נוספת. על פי הערכות, של כ-10% לפחות החל מאפריל.

החדשות הרעות נמשכות עם סל הקניות שלנו. הלחם צפוי להתייקר בפברואר ב-4%. את הגזירה של ייקור מוצרי החלב הצליחה הממשלה לעכב במעט, עד לאחר הבחירות. אבל גם אלה הולכים להתייקר, בשיעור ממוצע של כ-5%, בסוף חודש ינואר.

נכון, ההתייקרויות אינן דרמטיות ברובן. אבל רוב השכירים במשק נאלצים בתקופה הזו להסתפק במה שניתן להם, ללא צמיחה אמיתית בשכר הממוצע. ובחשבון התחלתי, כל משפחה תשלם יותר מ-2% בחשבון השנתי. כלומר, יותר מ-300 שקלים נוספים בחודש על הוצאות שוטפות. וזו, חשוב להזכיר, רק ההתחלה, עוד לפני עליות המחירים הנוספות - שפשוט עדיין אינן ידועות לנו.