חשש: בן צבי לא יוכל לעמוד בעסקת מעריב

קשיים ביישום העסקה לרכישת עיתון מעריב ע"י שלמה בן צבי: ההסכם למסירת בית הדפוס לא נחתם עד כה, עובדי ההפצה חוששים מאי עמידה בהסכמים וגם העיתונאים דורשים הבהרות. ממעריב נמסר: "אנו מקווים שהנושא ייפתר בימים הקרובים"

בקעים בעסקה? עיתון "מעריב" (רויטרס)

בקיעים חמורים בעסקת "מעריב": עובדי הדפוס, ההפצה והעיתונאים מעלים בימים האחרונים חשש כבד כי רוכש העיתון שלמה בן צבי לא יוכל לעמוד בהתחייבויותיו לבית המשפט בעסקת הרכישה מהנאמנים שלמה נס וירון ארבל.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

בן-צבי רכש את העיתון באוקטובר השנה והתחייב להעסיק 1,400 עובדים. בחודשיים האחרונים חלה ירידה משמעותית בהפצה של "מעריב". עסקים קמעונאיים ברחבי המדינה, בעיקר בפריפריה, קיבלו כמות מועטה של עיתונים, וחלקם לא קיבלו עיתונים כלל.

עובדי ההפצה של "מעריב" פנו בסוף השבוע שעבר לבית המשפט, באמצעות עו"ד גלילה הורנשטיין, בטענה כי בן-צבי לא מנהל איתם משא-ומתן בתום לב. במהלך המשא-ומתן דרש בן-צבי תחילה מנציגי ועד המפיצים לנקוב בעצמם במחיר שאותו הם רוצים בעבור חלוקת גיליון. לבסוף, לאור סירובם העיקש, הוא מבקש להורידם לתשלום של 41 שקלים עבור הפצה חודשית של כל גיליון, במקום יותר מ-60 שקל, הסכום שאותו מקבלת כיום חברת ההפצה.

תפוצת העיתון תמשיך לרדת

שלמה בן צבי (יח"צ)
בינתיים מדווחים עובדי חלוקה כי פונים אליהם במהלך העבודה מחלקים של עיתון "הארץ" ומספרים כי ההפצה עומדת לעבור אליהם כבר בשנה הבאה. יש לציין כי על-פי החוזה של בן-צבי, אסור לו לנהל משא-ומתן מול גורם חיצוני. למרות שהקושי בהפצה כיום נובע בעיקר בשל מחסור בנייר, ככל הנראה, גורמים מקורבים ל"מעריב" אומרים כי בן-צבי ימשיך לאורך זמן להוריד משמעותית את התפוצה של העיתון, בעיקר באמצע השבוע.

בתום הדיון קבעה השופטת ורדה אלשיך: "אין זה סוד כי ברגע מסוים עלול בית המשפט להפסיק בכל רגע את הקפאת ההליכים ולהעביר את החברה להליכי פירוק. אני בטוחה שאין זה רצונם של הצדדים. קשה להשתחרר מן ההרגשה כי ידיהם של שני הצדדים אינן נקיות בדרך ניהול המשא-ומתן".

לאור הדברים החליטה השופטת להאריך את צו הקפאת ההליכים עד סוף החודש, וקבעה כי על הצדדים לשוב למשא-ומתן. "אם הצדדים לא יתקדמו בצעדי ענק עד אז, הרי שסיכוי גדול שלא אאריך את צו ההקפאה אחר-כך", אמרה השופטת.

"אין תום לב בדיונים מול העובדים"

הפגנת עובדי מעריב (חדשות 2)
גם בוועד העיתונאים מודאגים מאוד. "יש אווירה שלא מדברים איתנו מספיק ולא מתייעצים איתנו על תוכניות לעתיד", אומר גורם בוועד, "אנחנו מרגישים שאין תום-לב בדיונים מול העובדים. תחושה מאוד לא נעימה. הבטיחו שיהיה כנס עם בן-צבי, שבו הוא יפרוס את חזונו, וזה לא קרה".

היום שלחה עו"ד הורנשטיין מכתב לנאמן "מעריב" ולשלמה בן-צבי, בו היא מבקשת הבהרות באשר ל-10 עובדים עיתונאים לפחות, שלאחר שכבר פוטרו מהעיתון ולא נשכרו באותו יום בחזרה, נקראו בכל זאת לשוב לעבוד בעיתון לתקופה זמנית. העובדים טוענים כי הדבר נעשה בניגוד להסכמים הקיבוציים. לדבריהם, כששאלו את אנשי בן-צבי לפשר הדבר, נאמר כי הם עובדי הנאמן - ולא עובדי "מעריב".

"הכל נעשה בתיאום עם הוועד"

מ"מעריב" נמסר כי "הייתה הזמנה של נייר, והוא הגיע בעיכוב, ולכן נוצר מחסור. כעת הנייר הגיע, ונחזיר את התפוצה בכפוף להחלטות עסקיות. באשר לעסקה מול עמוס מימון, אנחנו מקווים שהנושא ייפתר בימים הקרובים. באשר לעובדי ההפצה, מתנהל מולם משא-ומתן כל העת, כשהמטרה היא להגיע להסכם על-פי מחירי השוק. באשר לעובדים העיתונאיים הנוספים, הכול נעשה בתיאום עם הוועד". באשר למגעים עם "הארץ", בעיתון סירבו להגיב.

מטעם נאמני "מעריב", ירון ארבל ושלמה נס, נמסר: "הנאמנים לא קלטו עובדים לאחר מועד ההעברה של העיתון לקבוצת בן-צבי. כל העובדים, החל ממועד ההעברה ואילך, מועסקים על-ידי הרוכשת, אשר נושאת בכל עלויות שכרם".