השר אריאל: "שברנו שיא בשיווק דירות חדשות"

שר השיכון אריאל הציג את סיכום שנת 2014 במלחמה ביוקר הדיור. לדבריו, השנה שווקו יותר מ-50 אלף דירות ובשנה הבאה ישווקו 60 אלף יחידות דיור. "נגמרה ההמתנה - אין מע"מ אפס, יש מחיר מטרה", עקץ את לפיד. בנוסף, הגיב השר לתחקיר הדיור הציבורי: "יש חוסר הבנה ועיוות של עובדות"

שר הבינוי והשיכון אורי אריאל הצהיר היום (שני) במסיבת עיתונאים כי מספר יחידות הדיור ששווקו השנה עלה ב-30%. "זהו שיא של כל הזמנים", אמר. עוד הוסיף אריאל כי השנה שווקו 50 אלף יחידות דיור וכי היעד ב-2015 הוא לשווק 60 אלף יחידות חדשות.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

"מחיר מטרה יצא לפועל, אין יותר מע"מ 0%, זה לא בעתיד אלא דבר שקורה", אמר אריאל כשהוא שולח עקיצה לשר האוצר לשעבר יאיר לפיד. "אנחנו מביאים לסבסוד הדירות בהפסד של יותר ממיליארד שקלים למדינה. כל מי שלא יודע את הנתונים הוא טועה ומטעה".

השר התייחס גם לפינוי מחנות צה"ל ממרכז הארץ, שאושר הבוקר בישיבת הממשלה. "זה מוסיף למלאי הדירות עוד עשרות אלפי יחידות דיור באזור הקריה, בתל השומר ובצריפין", אמר. בנוסף, מתח השר ביקורת על מדיניות הממשלה כשאמר ש"אם היה מתאפשר לנו לשווק ביהודה ושומרון ובירושלים, היו נוספות לנו 5,000 יחידות נוספות".

אריאל התייחס בדבריו גם לתחקיר חדשות 2 שפורסם בשבוע שעבר לפיו המדינה מוכרת במחירים נמוכים דירות המיועדות לציבור הנזקקים לטובת עמותות דתיות, שרבות מהן מזוהות עם מפלגת הבית היהודי. "יש חוסר הבנה וגם עיוות של עובדות", אמר. "החוק של הדיור הציבורי היה מוקפא במשך 13 שנים, וביוזמתי החוק מופעל בפעם הראשונה. השנה אנחנו מקטינים ב-50% את מספר הממתינים לדיור הציבורי, ובשנה הבאה נגמור את התור הזה".

השר הוסיף: "האם ויצו היא מקורבת שלי? היא אפילו לא בת דודה של חמותי. האם מכללת תל חי זה של הדוסים? זה לא שאני לא מתנצל על הכתבה, אני גאה. כל העליהום הזה בגלל חברת כנסת אחת המנסה להיבנות לקראת הבחירות. הם טועים טעות מוחלטת".

בשבוע שעבר, בעקבות תחקיר הדיור , פנו במערכת הפוליטית ליועץ המשפטי לממשלה וינשטיין וביקשו ממנו שלא לאפשר לשר אריאל לעסוק במכירת נכסי הדיור של המדינה. החומרים בעניין הגיעו גם לידי חברת הכנסת אורלי לוי-אבקסיס, והיא שהעבירה אותם לידי מבקר המדינה והיועץ המשפטי לממשלה.

"לא מעט מרוויחים יש בסיפור הזה, אבל המפסידים היחידים הם שוב דיירים של הדיור הציבורי", אמרה חברת הכנסת. "קשה לתאר עד כמה המהלך הזה חמור, עד כמה הוא נבזי".

ח"כ אילן גילאון (מרצ), יו"ר שדולת הדיור בכנסת, אמר כי "ברמה המיידית על היועץ ויינשטיין לאסור על השר לעסוק במכירה כלשהי של דיור ציבורי. השר הסקטוריאלי הפך את מאגר הדיור המדולדל לאמצעי מניב למקורבים לו ומקור לא אכזב לשידול ולשלמונים. יש לעצור מיידית את הספסור בדירות, להשיב את הנכסים שנחקרו ולפתוח בחקירה מיידית".

גם יו"ר "יש עתיד" יאיר לפיד הביע את כעסו בעקבות התחקיר. "שנתיים אני עובד כמו חמור כדי להוזיל את הדיור, והבית היהודי מצאו פתרון קסם - פשוט מחלקים דירות לחברים על חשבונכם", אמר בתגובה.

במקום לנזקקים - דירות לעמותות דתיות

בתחקיר נחשף כי משרד הבינוי חתם בשקט על עשרות הסכמי מכירה של נכסי הדיור הציבורי למוסדות תורניים במחירים מגוחכים. למרות שבעיר דימונה יש יותר מ-100 דירות פנויות של הדיור הציבורי, משרד הבינוי לא מתכוון למסור אותן לזכאים או לשכן בהן משפחות קשות יום. במקום זאת, החליט המשרד למכור ללא מכרז לפחות 14 מהן לעמותה תורנית מקומית, בראשות הרב יעקב חמד.

ממסמכים שהגיעו לידי חדשות 2 עולה, כי עסקאות מסוג זה הן עניין שכיח בהתנהלות המשרד שבראשות השר אורי אריאל, שמתברר כי מוכר עשרות דירות בהנחות מפליגות לעמותות דתיות שונות, מבלי להוציאן למכרז. למרות שעל פי חוק רק זכאי הדיור הציבורי רשאים לקנות את דירותיהם לאחר הערכת שמאי, אף אחת מהדירות שנבדקו לא הוערכה וכעת הן מוצעות למכירה בהנחות מפליגות.

ועדת אללוף למלחמה בעוני הצביעה על הצורך הדחוף לרכוש אלפי דירות ולחדש את מלאי הדיור הציבורי, אך במקום זה בממשלה מחסלים את מלאי הדירות, יחד עם שארית התקווה של עשרות אלפי משפחות.