אחרי 'עמוד ענן': פיצוי כספי לתושבי הדרום

ההסתדרות הגיעה להסכמה עם המעסיקים ומשרד האוצר על פיצוי לעובדים ולמעסיקים בדרום עקב הנזקים שנגרמו לנם במהלך ימי מבצע "עמוד ענן". ועדת הכספים תאשר היום תקנות לתשלום הפיצוי. ההסכם צפוי להיחתם הערב

התושבים יפוצו. מבצע עמוד ענן (AP)

המזומן שאחרי עמוד ענן: ההסתדרות הגיעה הלילה להסכמה עם לשכת התיאום של הארגונים הכלכליים ועם רשות המסים במשרד האוצר, שבעקבותיה יועבר פיצוי מוסדר לעובדים ומעסיקים בדרום שנפגעו כלכלית במהלך הלחימה במבצע "עמוד ענן" שהסתיים בשבוע שעבר.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת  

על-פי המתווה עליו הוסכם, עובדים בטווח עד 7 ק"מ מגבול רצועת עזה שלא עבדו עקב הנחיית פיקוד העורף יקבלו פיצוי כספי. עובדים שמתגוררים עד 40 ק"מ מגבול רצועת עזה יקבלו גם הם פיצוי. מדובר בעובד אחד במשפחה, שלה ילדים עד גיל 14, והוא נאלץ לשהות עם הילדים עקב סגירת מוסדות החינוך בהוראת פיקוד העורף.

הממונה על השכר והמעסיקים ינחו את מקומות העבודה במגזר הציבורי והעסקי לשלם את השכר לעובדים לפי המתווה שנקבע. לאחר תשלום השכר יוכלו המעסיקים לבקש פיצוי מהמדינה בגין נזקים. הפיצוי יינתן לפי אחד משלושה מסלולים: מסלול לפי שכר העובדים, מסלול לפי מחזור ומסלול לפי הוצאות. בהסתדרות מדגישים כי מעסיק שלא ישלם את שכר העובדים לא יוכל לקבל את התגמול.

"אני מברך את כל מי שעסק במו"מ שהחל כבר בתחילת הלחימה. הדיון היה ענייני ומהיר כך שהעובדים בדרום ומעסיקים יוכלו לקבל את הפיצוי כמה שיותר מהר ולא ייפגעו פעמיים", אמר יו"ר האגף לאיגוד מקצועי בהסתדרות, אבי ניסנקורן.

הבוקר תקיים ועדת הכספים של הכנסת דיון בנושא והיא צפויה לאשר את התקנות שיאפשרו את תשלום הפיצוי. לאחר האישור בוועדת הכספים צפויים הצדדים לחתום על ההסכם. משרד התמ"ת ירחיב את הוראות ההסכם בחקיקה.