בגלל המצב בדרום: חשש ממחסור בפירות וירקות

בעוד הלחימה ברצועת עזה בעיצומו של היום השישי, מדיניות ההתגוננות של פיקוד העורף מונעת מאלפי חקלאים ביישובי עוטף עזה לעבד את אדמותיהם ולקטוף את היבול. הדבר עלול לגרום למחסור משמעותי בפירות וירקות בימים הקרובים. כעת נשקלת האפשרות להציב מיגוניות נוספות על מנת לאפשר את המשך העבודה

חשש ממחסור בירקות ופירות (חדשות 2)

המצב הביטחוני בדרום משתק גם את הפעילות החקלאית ביישובי עוטף עזה: כ-600 חקלאים ממושבים ומקיבוצים באזור לא מורשים לעבד את שדותיהם ולקטוף את היבול מזה מספר ימים. אלפי דונמים של תפוחי אדמה, עגבניות, גזר, צנוניות ובטטות לא מטופלים, והעובדים מסתגרים במרחבים המוגנים.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת  

יואב מורג, מנהל מחוז הנגב במשרד החקלאות סיפר כי הפעילות נמשכת רק בבתי האריזה בהם יש מיגוניות ושהתוצרת החקלאית נקטפה לפני ימי הלחימה. "במקרים רבים אין דרך למגן את החקלאים, ולכן נאסר עליהם לעבוד", הסביר. "בצר להם, הם נאלצים להסתגר בבתיהם, ריסוסים של שדות לא נעשים, ומכאן קיים חשש ממשי לנזק ארוך-טווח".

חלק ניכר מהתוצרת החקלאית שמרכיבה את סלט הירקות הישראלי, מקורה בשדות החקלאיים של עוטף עזה. מדובר בעשרות אלפי דונמים של פירות, ירקות ופרחים שאינם מטופלים. לאלה נוספים עוד דונמים רבים של מטעים לייצוא - שאיש לא מורשה לעבד. "במצב כזה קיים חשש כבד שגם היצוא לחו"ל ייפגע. זה ישפיע בטווח הארוך יותר על קניינים בחו"ל שלא יקבלו משלוחים שהזמינו", חושש מורג.

בימים האחרונים מנסים במשרד החקלאות ובפיקוד העורף לגבש נהלים שיאפשרו לפחות פעילות חלקית לעיבוד השדות החקלאיים באזורים המטווחים באש הכבדה בדרום. במהלך מבצע עופרת יצוקה בסוף 2008 הוצבו בקרבת בתי אריזה וריכוזים של חממות באזורים הסמוכים לגבול עם עזה כ-300 מיגוניות. כעת נשקלת האפשרות להציב כ-100 מיגוניות על מנת לאפשר את המשך הפעילות.

הלחימה המתמשכת פוגעת גם בענף הרפת בדרום, ובמשרד החקלאות מתרשמים כי תנובת הפרות ירדה בימים האחרונים. "כשהפרות שומעות פיצוצים כל הזמן, הן נלחצות ומניבות פחות. בחלק מן המקרים פגעו רקטות ברפתות. עוד מוקדם להעריך את כלל הנזקים לחקלאות בדרום, שכן אלה נזקים שמצטברים מדי יום, ולא ברור לאן המבצע הזה עוד מתפתח", אמר מורג.

מבצע "עמוד ענן" - היום השישי:

להיט באתרים הפלסטיניים: "נפציץ את תל אביב"

הבוקר: ירי לאשכול ושער הנגב

ביום: מיליון שקלים גויסו לחיילים

פגיעה ישירה של רקטה בקריית מלאכי

טילים בגוש דן? גיסנו לא מודאג

הפסקת אש? לא בימים הקרובים

שליחות מסוכנת: פיצריות תחת אש