השר אהרונוביץ' יתערב במשבר בפרי הגליל

350 עובדי המפעל, הנמצאים בסכנת פיטורים מוחשית, מאיימים להתבצר במפעל אם הבעלים לא יחדשו את העבודה במפעל. השר לביטחון פנים ונציב הכבאות הראשי יבחנו אפשרות להענקת רשיון זמני, שיאפשר את פתיחת דלתות המפעל מחדש

האם יימצא פתרון למשבר? (חדשות 2)

המשבר במפעל פרי גליל: יממה לאחר סגירת המפעל, הבעלים מסרבים לחדש את העבודה במפעל עד שלא יקבלו את המענקים הדרושים. הבוקר (שישי) יגיע למקום השר לביטחון פנים, יצחק אהרונוביץ', במטרה להשיג לעסק רישיון זמני - למרות שאינו עומד בתקני הבטיחות הנדרשים.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

מנהלי המפעל סגרו את שעריו אתמול, עם תחילתה של שנת 2015, לאחר שהרישיון הקודם פג. לבעלים הוצע רישיון עסק זמני לשבועיים על מנת לנסות ולהסדיר את המחלוקת הבירוקרטית עם הרשויות, ובראשן משרד הכלכלה שטוען שלמפעל לא הועברו כספים בשל אי סדרים שהתגלו בניהולו.

לעומת זאת, בעלי המפעל הבהירו שיחדשו את העבודה במקום רק אם יקבלו את המענקים שהובטחו להם מהמדינה, בלי קשר לאישורי הבטיחות. על כן הבעלים טרם נענו להצעה, שעשויה למנוע את פיטוריהם של 350 עובדים.

עובדי פרי גליל, אתמול (חדשות 2)

פרץ: "העובדים ראויים לקבל פרס ישראל"

העובדים, מצידם, מאיימים להתבצר במפעל החל מיום ראשון אם לא יוחזרו לעבודתם. ההסתדרות הכריזה אתמול על סכסוך עבודה במפעל והודיעה כי היא תומכת בפעולות העובדים. הבוקר, כאמור, יבקר אהרונוביץ' במפעל יחד עם נציב כבאות ראשי שחר איילון, על מנת להוביל לחידוש העבודה במפעל.

גם השר לשעבר עמיר פרץ התייחס למשבר, וטען כי כתושב שדרות הוא "מבין את תחושת אי הביטחון שאיום סגירת מפעל מייצר בקרב מאות המשפחות". לדברי פרץ, שהתייחס לסוגייה בעמוד הפייסבוק שלו, "עובדי פרי גליל ראויים לקבל את פרס ישראל על היותם חלק ממערך הייצור של מדינת ישראל - הם אלה המתגוררים בחצור הגלילית, מקיימים את משפחותיהם ומגדלים דור צעיר שהוא עתיד המדינה".

"לצערי הרב, עובדים אלה מוציאים עצמם בכל פעם בתוך מערבולת של וויכוחים בין משרדי ממשלה שונים לבין הבעלים - אין שום סיבה שעובדים אלה יהיו אלו שמשלמים את המחיר", הוסיף פרץ. "המחלוקת הקיימת ניתנת לפתרון - בתוך מספר ימים הנהלת המפעל תשלים את כל העבודות בתחום הבטיחות כיבוי האש והגנת הסביבה, ומשרד הכלכלה ישלים את העברת המענק כפי שהתחייב".

שערי המפעל נסגרו בתחילת 2015

"המדינה מתחמקת וגוררת"

ברקע ההחלטה לסגור את מפעל "פרי גליל" עומדים חילוקי דעות בין הבעלים למדינה בנוגע לכספים, שלטענת ההנהלה מגיעים למפעל. אושיק אפרים, מבעלי המפעל, טוען כי המדינה חייבת לפרי גליל 4.5 מיליון שקלים מחודש פברואר - חצי מהמענק שהובטח להם.

"המדינה מתחמקת וגוררת ואנחנו לא יכולים יותר לעמוד בהוצאות האלו. אם ישלמו את הכסף - נמשיך לעבוד", אמר אפרים לחדשות 2 Online. הוא הוסיף כי מצבת כוח האדם במפעל הוגדלה מ-100 עובדים ל-220 קבועים ועוד 300 עובדי קבלן: "אי אפשר לבוא אלינו בטענות".

ממשרד הכלכלה הגיבו לטענות ואמרו כי "בהתאם לנוהל, התבצעה ביקורת על כספי המענק שניתנו למפעל על ידי המדינה עד כה - 4.5 מיליון שקלים, כפי שנעשה בכל מענק מכספי המדינה. בביקורת עלו ממצאים בעייתיים המחייבים מעבר לחוות דעת משפטית. אנו רואים בחומרה את התנהלות המפעל שקיבל עד כה מיליוני שקלים מהמדינה, על גבם של העובדים, ויבחן צעדים אל מול התנהלות חמורה זו".