התייקרות החשמל - כבר בפברואר

אם חששתם שהגרעון שהתגלה בתקציב חברת החשמל ישפיע גם עלינו, נראה שצדקתם. לאחר שהתברר כי בעקבות טעויות נוצר בור תקציבי של 1.4 מיליארד שקלים בחברה, היום מתברר כי מחיר החשמל יעלה כבר בפברואר בשיעור של כ-10%. במקור, תוכננה עלייה של 8% בלבד בחודש אפריל

התייקרות מהירה מהצפוי. אילוסטרציה (חדשות 2)

הידיעה על הגרעון החריף שנוצר בחברת החשמל העלתה לא מעט חששות בקרב הציבור, וכעת נראה שהוא מתגלגל גם אלינו מוקדם מהצפוי. מחירי החשמל יתייקרו כבר בפברואר בשיעור של כ-10%, בעיקר בשל המחסור בגז טבעי והעלייה בצריכת הדלקים. עם זאת ההתייקרות שתוכננה לאפריל, בשיעור של 8%, הוקדמה והוחרפה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת  

"ידיעות אחרונות" דיווח הבוקר כי ועדת הכספים של הכנסת אישרה אתמול את מתן הערבות הנוספת לחברת החשמל בהיקף של מיליארד שקל, בעקבות הגרעון שנוצר בתקציבה, בהיקף של 1.4 מיליארד. המטרה העיקרית של הערבות היא הצורך לבצע הרחבה נוספת של גיוסי החוב כדי לממן מיידית רכישות דלקים להפעלת תחנות כוח.

המחסור בגז הטבעי בעקבות החבלה הנמשכת בצינור הגז ממצריים והמשבר ביחסים עם קהיר הביא לשימוש מחודש בסולר, מזוט ופחם הביאו את החברה לדרוש את העלאת תעריף החשמל. עם זאת, העלייה שנדרשה, בהיקף של 35-40% נפרשה לשלוש פעימות.

התייקרויות נוספות בעתיד?

ההתייקרות הראשונה נכנסה לתוקפה כבר בקיץ, השנייה תוכננה לאפריל, בהיקף של 8%, אך תוקדם כבר לסוף ינואר או תחילת פברואר, ותועלה להיקף של כ-10%. על פי הערכות, מקורו של הצורך בהקדמה ובהחרפת ההתייקרות בין היתר בגרעון החריף שהתגלה בתקציב החברה בעקבות חישובים מוטעים.

במקביל, בחברת החשמל מתריעים כבר שנים על הצורך בהעלאת תעריף החשמל כיוון שהוא לא מכסה את כלל העלויות, ביניהן תעריפי ההולכה והחלוקה, שעשויות להביא לעלייה נוספת במחירים. בדיון שקיימה אתמול וועדת הכספים סוכם כי בעקבות התקלות בהתנהלות החברה יהודק פיקוח משרד האוצר וכן ידרשו נציגי החברה להעביר דיווחים קבועים ומידיים על הנעשה בה.

כמו כן, המדינה בוחנת כמה דרכים לסייע לחברה, בין היתר בוויתור על חלק מחובות העבר בהיקף שיכול להגיע ל-6 מיליארד שקלים, אישור עיכוב בהעברת מימון לתוכנית החרום, וצעדי סיוע נוספים. החברה תידרש גם לבצע הליך התייעלות ולדאוג לטפל בהעברת כספי הקרן הסודית של העובדים במלואם לקופת החברה.