עובדי פרי גליל הפגינו נגד סגירת המפעל: "מספיק לעשות מאיתנו צחוק"

מאות עובדי מפעל "פרי גליל" שהוצאו לחופשה כפויה לקראת סגירת המפעל הפגינו הבוקר מחוץ לשערים הסגורים של מקום עבודתם ודרשו הסברים: "די כבר עם הסחבת הזאת, מה זה מעניין אותנו?". ההסתדרות הורתה להכריז סכסוך עבודה במפעל בשל הסגירה החד-צדדית של המפעל

מאות עובדי מפעל "פרי גליל" שבחצור הגלילית הפגינו היום (חמישי) מחוץ למפעל, לאחר ש-320 עובדים הוצאו לחופשה כפויה לקראת סגירת המפעל.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

אמש בשעה 23:00 הופסקה העבודה בהתאם להודעתו של מנהל המפעל, כי לאור העובדה שרישיונו צפוי לפקוע - המפעל ייסגר. "מה הם רוצים מהחיים שלנו?", שאל בכאב ציון ביטון, עובד בפרי גליל ב-45 השנים האחרונות. "הממשלה צריכה לתת להם את הכסף, לאן נלך? מספיק לעשות מאיתנו צחוק".

מישל מלכה, עובד אחר במפעל הוסיף ואמר: "די כבר עם הסחבת הזאת, זה אומר ככה וההוא אומר ככה - מה זה מעניין אותנו? אנחנו רוצים לעבוד וללכת הביתה לנהל חיי משפחה, אבל לצערי גם את הזכות הזאת לקחו לנו ולא הגענו אל הנחלה הזאת".

ההסתדרות הורתה להכריז על סכסוך עבודה

ראש עיריית חצור הגלילית שהגיע למקום דיבר עם העובדים ואמר להם שהם צריכים לבוא בשאלות ובטענות לבעלי המפעל. "תלכו שיסביר לכם למה הוא עובד פה ארבע שנים בלי רישיון עסק, למה ארבע שנים יש פה פצצה מתקתקת של 15 טון אמוניה והוא לא מטפל בזה?", אמר שמעון סוויסה.

גם השר לשעבר עמיר פרץ הגיע לפגוש את העובדים, אך הם לא קיבלו את ההסברים וההבטחות והחלו להצית צמיגים מחוץ למפעל. יו"ר מפלגת "כולנו", משה כחלון, התייחס אף הוא לסכנת הסגירה של המפעל. ״המדינה מחויבת לספק תעסוקה לאזרחיה, במיוחד בפריפריה החברתית-גאוגרפית של המדינה", אמר. "אסור לתת לבירוקרטיה לנצח ולשלוח מאות משפחות נוספות למעגל האבטלה".

יו״ר מרחב גליל עליון בהסתדרות, יונה פרטוק, הורה להכריז סכסוך עבודה במפעל "פרי גליל" בשל סגירה חד צדדית של מקום העבודה על ידי המעסיק ופגיעה בעובדים ובשכר עבודתם.

"המדינה מתחמקת וגוררת"

ברקע ההחלטה לסגור את מפעל "פרי גליל" עומדים חילוקי דעות בין הבעלים למדינה בנוגע לכספים, שלטענת ההנהלה מגיעים למפעל. אושיק אפרים, מבעלי המפעל, טוען כי המדינה חייבת לפרי גליל 4.5 מיליון שקלים מחודש פברואר - חצי מהמענק שהובטח להם.

"המדינה מתחמקת וגוררת ואנחנו לא יכולים יותר לעמוד בהוצאות האלו. אם ישלמו את הכסף - נמשיך לעבוד", אמר אפרים לחדשות 2 Online. הוא הוסיף כי מצבת כוח האדם במפעל הוגדלה מ-100 עובדים ל-220 קבועים ועוד 300 עובדי קבלן: "אי אפשר לבוא אלינו בטענות".

ממשרד הכלכלה הגיבו לטענות ואמרו כי "בהתאם לנוהל, התבצעה ביקורת על כספי המענק שניתנו למפעל על ידי המדינה עד כה - 4.5 מיליון שקלים, כפי שנעשה בכל מענק מכספי המדינה. בביקורת עלו ממצאים בעייתיים המחייבים מעבר לחוות דעת משפטית. אנו רואים בחומרה את התנהלות המפעל שקיבל עד כה מיליוני שקלים מהמדינה, על גבם של העובדים, ויבחן צעדים אל מול התנהלות חמורה זו".