סקר הלמ"ס: 45% לא מצליחים "לגמור את החודש"

מדגם ה"אוריינות הפיננסית" - המגדיר את יכולת הפרט לנבא שינויים כלכליים ולהיערך אליהם בהתאם, שנערך עבור המועצה הלאומית לכלכלה העלה, כי בקיאותם של הישראלים בנושאי כלכלה - נמוכה מהממוצע הבינלאומי

לא מצליחים לצאת מהאוברדראפט: סקר האוריינות הפיננסית שפרסמה היום הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה קובע כי 45% מאוכלוסיית ישראל מעל גיל 20 אינם מסוגלים לכסות את הוצאותיהם החודשיות השוטפות. מנתוני הסקר עלה עוד, כי בקיאותם של הישראלים בנושאים כגון חישובי ריבית, אינפלציה ותשואה מול סיכון בהשקעות - נמוכה מהממוצע הבינלאומי.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

הסקר נערך בהזמנת המועצה הלאומית לכלכלה ובשיתוף משרד האוצר ובנק ישראל  בחודשים ינואר 2012 ועד מאי 2012, בקרב מדגם ארצי מייצג שכלל כ-1,200 בני 20 ומעלה. המושג "אוריינות פיננסית" מוגדר על ידי בנק ישראל ומשרד האוצר כיכולת הפרט לתכנן את צעדיו הכלכליים בתבונה, להיערך לעתיד ולהגיב בצורה מושכלת לשינויים כלכליים.

למרות הנתון שחשף כי הממוצע הישראלי נמוך מזה הבינלאומי בכל הקשור ל"אוריינות פיננסית", השיבו 22% מהישראלים כי הם אינם מרגישים כלל צורך להרחיב את הידע שלהם בנושאים כספיים.

ממצאי המדגם מעלים, כי 80% מהנשאלים דיווחו כי הם עורכים השוואת מחירים טרם קניה של מוצר זה או אחר. הסיבה לכך, מתברר, היא יוקר המחייה. נתון נוסף שהועלה מממצאי הסקר הוא כי 62% מהנשאלים הגדירו עצמם כחסכנים.