הנגיד נגד המשקיעים: יקבלו רק 50% מערך הנכס

נגיד בנק ישראל במסר לממשלה, שלא פועלת דיה בשוק הדיור: לראשונה הציב הערב תקרה ברורה באשר לגובה המשכנתה הניתנת לרכישת דירה: זוגות צעירים יקבלו עד 75% מערך הנכס - אך משקיעים רק עד 50%. מחשש להאטה במשק, הוריד הנגיד את הריבית בחצי אחוז

בנק ישראל מודאג מחגיגת המשכנתאות של הבנקים: לראשונה החליט נגיד בנק ישראל פרופסור סטנלי פישר להציב תקרה ברורה באשר לגובה המשכנתה הניתנת לרכישת דירה - ומשרטט הבדל ברור בין משכנתה שניתנת למשקיעים לבין זוגות צעירים.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

גובה המשכנתה המקסימלית שניתנת לזוגות צעירים נשארת גם הערב בגובה של 75% מערך הדירה. אלא שלמשקיעים, אלו המחזיקים כבר בנכס ומעוניינים לרכוש דירה שנייה, מגביל נגיד בנק ישראל את גובה המשכנתה ל-50% בלבד מערך הדירה. משפרי הדיור יוכלו לקבל עד 70% מערך הדירה.

החלטתו של נגיד בנק ישראל באה על רקע "חגיגת המשכנתאות" המורגשת בבנקים בחודשים האחרונים. מהנתונים שהגיעו לבנק, מדי חודש נלקחות משכנתאות בגובה של חמישה-שישה מיליארד שקלים מדי חודש. בנק ישראל דואג שהמשכנתאות הופכות מסוכנות מאוד. החלטתו של הנגיד פישר מהווה גם מסר לממשלה, לפיו היא לא פועלת מספיק בעניין שוק הדיור - וכנראה שעד הבחירות היא גם לא תפעל בכיוון.

במקביל, הורה הנגיד על הורדת הריבית במשק בחצי אחוז לרמה של שני אחוזים, מחשש להאטה במשק.