דוח של קרן המטבע: "האטה בצמיחה העולמית ב-2013"

בקרן המטבע הבינלאומית מעריכים שהאבטלה תיוותר גבוהה ב"מדינות רבות בעולם". הסיבות לפסימיות: חשש לעתידו של גוש האירו והמדיניות הפיסקאלית השגויה בארה"ב. ומה צפוי בישראל? צמיחה של 3.2% ב-2013 ואבטלה של 7%

צמיחה, אבל מואטת (חדשות 2)

תחזית כלכלית פסימית: בקרן המטבע הבינלאומית מעריכים שהצמיחה העולמית ב-2013 תהיה נמוכה יחסית וכי אחוזי האבטלה במדינות רבות יטפסו. "המצב הפיננסי הכלל עולמי יהיה שברירי", נכתב בדוח חדש של הקרן.

"ההתאוששות בכלכלה העולמית סובלת שוב מנסיגות ומחוסר ודאות משמעותית ומכבידה על התחזיות. הסיבה העיקרית לכך היא שהמדיניות שננקטה על ידי הכלכלות המפותחות לא הצליחה להשיב את האמון בטווח הבינוני", קובע ד''ר אוליבייה בלנשארד, הכלכלן הראשי של קרן המטבע הבינלאומית, בדוח התחזית הכלכלית העולמית שהוצג אמש בטוקיו, לרגל המפגש השנתי של הקרן ושל הבנק העולמי.

"הסיכונים מדאיגים את המשקיעים"

"הסיכונים, הקשורים בעיקר להמשכיות גוש היורו (האיום המרכזי על כלכלת העולם) ולטעויות במדיניות הפיסקאלית האמריקנית, ממשיכים להדאיג את המשקיעים", מדגיש ד"ר בלנשארד.

כלכלני קרן המטבע הורידו שוב את תחזית הצמיחה העולמית לשנתיים הבאות, לפיה, התמ''ג העולמי יגדל השנה רק ב-3.3% וב-3.6% ב-2013, שיעור המצביע על התאוששות מאוד מוגבלת. יתרה מזו, מצוין בדוח כי יש סיכוי להאטה נוספת כאשר ישנה הסתברות של 1 ל-6 לקצב צמיחה של מתחת ל-2% - מצב שמתיישב עם מיתון בכלכלות המפותחות וצמיחה נמוכה בשווקים המתפתחים.

צמיחה שלילית באירופה

עדכון התחזיות בדוח הנוכחי לעומת זה שפורסם באפריל האחרון הוא לרעה באופן מובהק, כאשר ניכרת ההרעה בתחזיות של אירופה הפריפריאלית בעיקר ל-2013, של אסיה ושל מדינות אמריקה הלטינית.

לפי כלכלני הקרן, הצמיחה ב-2012 באירופה תהיה שלילית (מצב של מיתון), ותעמוד על (0.3%-) כאשר כלכלות איטליה, ספרד, פורטוגל ויוון ישררו במיתון עמוק עם שיעורי אבטלה דו-ספרתיים. לגבי 2013, למרות שהמצב ישתפר והצמיחה באירופה צפויה לעמוד על 0.4%, השיפור יהיה הרבה פחות משמעותי ממה שהיה נראה במחצית הראשונה של 2012.

"השיפור וההתאוששות שהושגו ייפגעו"

"האבטלה תישאר גבוהה בהרבה מדינות בעולם והמצב הפיננסי יישאר שברירי", נכתב בדוח. בקרן מדגישים כי התחזית מבוססת על המשך נקיטת מדיניות שתקל על הסיכונים הפיננסים של מדינות אירופה, בעיקר בפריפריה: "בהקשר הזה, הבנק המרכזי האירופי עשה את שלו. כעת הכל תלוי בממשלות של כל המדינות שתתחילו להפעיל את המנגנון היציבות האירופי ובעיקר לנקוט בצעדים אמינים לאינטגרציה פיסקאלית ולאיחוד במערכת הבנקאות".

הדוח מציין כי בניית מדיניות פיסקאלית אמינה בטווח הבינוני ומניעת תרחישי הקיצון המרכזיים נותרו האתגרים המרכזיים. לגבי כלכלת אירופה, שמוגדרת כאיום המרכזי לכלכלה הגלובלית, כלכלני הקרן מברכים על צעדי הבנק המרכזי האירופי וממליצים כי קרן המטבע הבינלאומי חייבת להתערב במערכת הבנקאית ולהעניק תמיכה לממשלות. לדבריהם, הדבר דורש איחוד פיסקאלי ומוניטרי, כולל מסגרת פיננסית אירופית אחידה.

ישראל תצמח ב-3.2%

"ללא התקדמות, השיפור והתאוששות שהושגה ייפגעו", נכתב בדוח. כמו כן, בקרן מבקרים את המדיניות הקשורה לחיזוק הרגולציה הפיננסי ש"נבנתה טלאי על טלאי" ומגדירים אותה כלא מספיקה.

כלכלני הקרן מפגינים אופטימיות לגבי ישראל וסבורים כי למרות שהמשק הישראלי יצמח ב-2.9% ב-2012, הצמיחה תגדל ב-2013 והיא תעמוד על 3.2%. כמו כן, תחזית האבטלה חיובית ועומדת על 7% בלבד בשנתיים הקרובות.