עובדי ערוץ 10 פרצו לישיבת הרשות

נציגים מוועד העובדים של הערוץ נכנסו לחדר שבו התכנסה ועדה של הרשות השנייה. העובדים דרשו מנציגי הרשות למנוע את סגירת הערוץ ביום חמישי הקרוב. "אתם מוכנים להסתכל עלינו לפני שאתם מורידים את השאלטר?", ביקשו. הרשות השנייה: הנהלת הערוץ בוחרת להתעלם מהמציאות

אנשי ערוץ 10 מעלים הילוך במאבקם נגד סגירתו האפשרית: הבוקר (שני) התפרצו נציגי ועד העובדים לישיבה של ועדת הרדיו של הרשות השנייה, שבה השתתפו חלק מהאנשים שאמורים להכריע לגבי גורל הערוץ, וקראו: "אתם מוכנים להסתכל עלינו רגע לפני שאתם מורידים את השאלטר?".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

עובדי ערוץ 10 ובהם העיתונאים אורלי וילנאי, גיא מרוז ומתן חודורוב התפרצו לדיון שקיימה הוועדה בבית ציוני אמריקה בתל אביב ופנו לחבריה: "אנחנו האלטרנטיבה האמיתית ואתם הולכים לסגור אותנו".

ההתפרצות לדיון מגיעה לאחר שאמש בשעה 22:30 העלו עובדי ערוץ 10 שקופית שקוראת לראש הממשלה בנימין נתניהו להתערב מיידית במשבר. "ראש הממשלה בנימין נתניהו, שמשמש כשר התקשורת, מסרב למצוא פתרון. בשכל כך, החליט ועד העובדים להפסיק הלילה את שידורי ערוץ 10", נכתב בשקופית. מיד לאחר מכן הופסקו שידורי הערוץ עד הבוקר בשעה 6:00.

יו"ר העבודה יצחק הרצוג ויו"ר התנועה ציפי לבני כינסו בצהריים מסיבת עיתונאים שבה התייחסו למשבר ערוץ 10. "אנו לא מגיעים לכאן היום כדי להגן על ערוץ 10, אלא על אזרחי ישראל", אמר הרצוג. "המדינה זקוקה לתקשורת עצמאית ונשכנית".

הוא מתח ביקורת מרומזת על נתניהו: "יש זן מסוים של פוליטיקאים שרוצים לשלוט בתקשורת בכל עת. הוא ועמיתיו יסבירו לכם שזה מקצועי. אז זהו שזה לא. זה פוליטי, ציני ועל חשבון הציבור".

לבני הדגישה כי "כשאנחנו ננהיג את המדינה נשים את אזרחי המדינה במרכז. אנחנו ניתן את ידינו לכל הצעת חוק שתוגש ותוכל לסייע להציל את ערוץ 10. הציבור יידע איזו מפלגה מעוניינת בתקשורת חופשית ואיזה לא".

"האמת צריכה להיאמר"

מהרשות השנייה נמסר בתגובה: "צר לנו על עובדי ערוץ 10 אשר שוב נקלעו למערבולת אך האמת צריכה להיאמר. הנהלת הערוץ עסקה בחודשים האחרונים בספינים ובהפרחת כותרות שווא במקום להיענות להצעות הפתרון שהונחו לפתחם.

"יובהר כי הרשות היא זו שקידמה לאורך החודשים האחרונים את צאתו של הערוץ לרישיון ולראייה הדיון האחרון בוועדת הכלכלה ובמועצת הרשות השנייה בו ניתנו הקלות משמעותיות במחויבויות התוכן עם היציאה לרישיון. מעבר למשטר רישיונות היא אג'נדה של הערוץ, אבל בכדי שהמדינה תעניק רישיון ל-15 שנים על כל גוף מסחרי לעמוד בתנאי סף-חוקיים, עסקיים וציבורים.
 
"הרשות שבה והדגישה לאורך כל התקופה האחרונה כי כל עוד הערוץ אינו משלם את חובו בגין דמי זיכיון ודמי הפצה על סך 36 מיליון ש"ח ומציג יכולת כספית וכלכלית לקיום שידורו, אין כל אפשרות חוקית או ציבורית לקיים דיון בבקשת הרישיון שהוגשה על ידו.

"עם זאת, יודגש כי על אף הצהרותיו החוזרות והנשנות של הערוץ כי נמצא גורם מממן אשר ישלם את חובו של הערוץ, נכון לרגע זה לא התקבל כל תשלום מטעם הערוץ בידי הרשות השנייה ואי לכך הופעלה הוראת חילוט לערבויות וזאת בהתאם להחלטת מועצת הרשות השנייה.
 
"יוזכר כי כבר בתחילת חודש דצמבר המליצה הרשות השנייה להנהלת הערוץ לפעול ולקדם את פתרונות החקיקה האפשריים בעת הזו, אשר בכוחם להבטיח את המשך קיומו ולשמור על פלורליזם בעת זו בישראל.

"לצערנו הנהלת הערוץ, אשר על כתפיה מונחת האחריות גם לעתידם של העובדים ומשפחותיהם, בוחרת להתעלם מהמציאות ולהמשיך לדרוש רישיון במקום לבקש את הארכת הזיכיון בתקופה קצרה ואף עושה שימוש אסור במסך הערוץ, להעברת מסרים מטעם ההנהלה ובעליו. אנו בטוחים שאילו הייתה לערוץ דרך לגייס את תשלום החובות – הייתה עושה כן."