עובדי ערוץ 10 החשיכו את המסך

"ראש הממשלה בנימין נתניהו, שמשמש כשר התקשורת, מסרב למצוא פתרון. בשל כך, החליט ועד העובדים להפסיק הלילה את שידורי ערוץ 10" - כך כתבו עובדי הערוץ בשקופית שהעלו לאחר שהחשיכו את המסך במחאה על משבר חילוט הערבויות. הרשות השנייה: "צר לנו כי בערוץ 10 בוחרים במאבק תקשורתי"

העובדים החשיכו המסך

עובדי ערוץ 10 החשיכו הערב (ראשון) את המסך במחאה על אי-סיוע של הרשות השנייה להצלת הערוץ ולהענקת רישיון. העובדים העלו שקופית שקוראת לראש הממשלה בנימין נתניהו להתערב מיידית במשבר.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

"ראש הממשלה בנימין נתניהו, שמשמש כשר התקשורת, מסרב למצוא פתרון. בשכל כך, החליט ועד העובדים להפסיק הלילה את שידורי ערוץ 10", נכתב בשקופית.

מועצת הרשות השנייה אמורה לחלט את ערבויות הערוץ ולהתחיל בהליך סגירתו בסוף החודש, ואולם בערוץ 10 מתעקשים כי די בתשלום החוב בגין דמי זיכיון שלא שולמו במהלך השנה האחרונה, על מנת להעניק לערוץ רישיון.

עיקר 36 מיליון השקלים שגייס ערוץ 10 מגיעים ממשרדי הפרסום שלאורך השנים היו הגורם העיקרי שסייע לו להתקיים כלכלית. היום התברר כי משקיעים אחרים שהיו אמורים להעביר הלוואה מכיוונם נקלעו לסבכים ביורוקרטיים, ולכן הסכימה יוניברסל מקאן להיות הראשונה שתעניק לערוץ מקדמה על מלוא הסכום של 36 מיליון שקל על חשבון קניית מדיה לשנתיים הקרובות.

"אין כל הסכם עם משקיע"

מהרשות השנייה נמסר בתגובה כי "כפי שהרשות שבה והדגישה לאורך כל התקופה האחרונה, כל עוד הערוץ אינו מסוגל לכסות את חובותיו מתקופת הזיכיון העולים כדי עשרות מיליונים, אין כל אפשרות חוקית וציבורית לקיים דיון במועצת הרשות השנייה בבקשת הרישיון שהוגשה על ידו.

"יוזכר כי בהתאם לקבוע בחוק, על ערוץ 10 לשלם את חובו בגין דמי זיכיון ודמי הפצה על סך 36 מיליון שקל ולהציג יכולת כספית וכלכלית לקיום שידוריו כתנאי בסיס לדיון במועצת הרשות השנייה בבקשתו לקבלת רישיון. ככל שלא יוצגו תנאים אלה, הפתרון היחידי האפשרי במקרה זה הינו תיקון חקיקה.

"לצערנו, על אף הצהרות הערוץ על כניסת משקיע לתמיכה בפעילותו בשנים הקרובות, נתבשרנו בימים האחרונים כי אין כל הסכם עם משקיע שיתמוך כלכלית בפעילות הערוץ. לאור האמור, ובהתחשב בכך שטרם נתקבלה ברשות השנייה כל הודעה מטעם ערוץ 10 על הפקדת הכסף לכיסוי חובו, יחולטו כספי הערבות של הרשות וזאת בהתאם להחלטת המועצה. במידה וימולאו התנאים הנדרשים, תתכנס מועצת הרשות השנייה לדון בבקשת הערוץ לרישיון.

"יוזכר כי כבר בתחילת חודש דצמבר המליצה הרשות השנייה להנהלת הערוץ לפעול ולקדם את פתרונות החקיקה האפשריים בעת הזו, אשר בכוחם להבטיח את המשך קיומו ולשמור על פלורליזם בעת זו בישראל. כן הוצגו בפני כל גורמי הממשלה החלופות הרלוונטיות לחקיקה. צר לנו כי בערוץ 10 בוחרים במאבק תקשורתי נגד הרשות השנייה ובהפרחת ידיעות שעולות חדשות לבקרים אודות משקיעים אשר בסופו של יום בוחרים שלא להשקיע בפעילות הערוץ".

הח"כים מתגייסים למאבק

יו"ר הבית היהודי נפתלי בנט קרא לפתור את המשבר. "ערוץ 10 אינו מאוהדיי הגדולים, אבל אסור בשום אופן שייסגר", אמר. "צריך לגוון אותו. לא לסגור. לא לפטר מאות עובדים. זה הזמן לעזור לערוץ 10". יו"ר התנועה ציפי לבני ויו"ר העובדה יצחק הרצוג החליפו את תמונת הפרופיל שלהם בפייסבוק לכיתוב "להציל את ערוץ 10".

ח"כ קארין אלהרר (יש עתיד), חברת ועדת הכלכלה ומי שהובילה בקיץ האחרון את הדיונים בחוק השידור הציבורי, התייחסה הערב למצבו של ערוץ 10 ואמרה כי "נראה כי בלבו של ראש הממשלה בנימין נתניהו גמלה כבר מזמן ההחלטה לסגור את ערוץ 10, לא לפני שגרם למנהליו להתפתל שוב ושוב בתחנונים לעזרתו.

"אותו ראש ממשלה שקורא שוב ושוב ליצירת תחרות במשק הוא זה שבצעדים מניפולטיביים וחסרי אחריות הביא במו ידיו ליצירתו של מונופול בשוק התקשורת המסחרי. בכוונתי לדרוש כינוס חירום מידי של ועדת הכלכלה בכנסת לדיון בעתידו של ערוץ 10 והשידור המסחרי כולו".