החל מחצות: מחיר הדלק בשיא של כל הזמנים - 8.25 שקלים לליטר

מחיר ליטר דלק עלה החל מחצות ב-55 אגורות ומחירו עומד על 8.25 שקלים. לתחנות הדלק ברחבי הארץ הגיעו אמש אנשים רבים כדי להספיק לתדלק לפני שהמחיר עלה. "זו שערורייה", אמרו נהגים זועמים. "המדינה חושבת רק על עצמה". ח"כים תקפו את הממשלה: "עליית המחירים – מעשה ידי נתניהו. רה"מ מתדלק את סדר העדיפויות שלו"

הגזירות הכלכליות ממשיכות להכאיב לכיס: החל מחצות עלה מחיר הדלק לשיא כל הזמנים ועומד על 8.25 שקלים לליטר בשירות עצמי, התייקרות של 55 אגורות. בלילה שבין שישי לשבת כבר עלה מחיר ליטר דלק בנזין 95 אוקטן בשירות עצמי ב-7 אגורות, למחיר של 7.7 שקלים.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

עמלת תדלוק במשאבה המיועדת לתדלוק על ידי עובד תחנת התדלוק תעמוד על 17 אגורות לליטר (כולל מע"מ), עלייה של אגורה אחת מהחודש הקודם. בתחנות הדלק ברחבי הארץ הורגשו אמש עומסים גדולים, כשאנשים רבים הגיעו כדי להספיק למלא את המיכל שלהם לפני העלייה. במספר תחנות דלק נתלו שלטים "הבנזין אזל". מי שתדלק עד חצות, חסך בערך 20 שקלים על טנק של 40 ליטר.

ראש הממשלה בנימין נתניהו אמר שאין מקור תקציבי לקחת ממנו, ולכן המחיר לא ירד למרות לחץ ציבורי רב וביקורת. "אני מנצל הזדמנות אחרונה לתדלק ובמקרה גם אין לי דלק. נקווה שבעתיד המחיר יירד", סיפר אחד הנהגים לחדשות 2. "המדינה חושבת רק על עצמה ולא על התושבים", סיפר נהג אחר שהספיק למלא את המיכל עוד אתמול בבוקר. "שוחטים לנו את הצורה עם המחיר של הדלק - רק המדינה אשמה". אחר ציין כי "ניתן לקחת פחות מס על הדלק, זו שערורייה".

"עליית מחירי הדלק - מעשה ידי נתניהו"

חברי כנסת תקפו את אי התערבותם של ראש הממשלה נתניהו ושר האוצר שטייניץ בהחלטה הכואבת. "שליש מעליית הדלק היום הוא מעשה ידי נתניהו", הדגישה יושבת ראש העבודה ח"כ שלי יחימוביץ'. "בו בזמן הוא מורה על ייצוא גז טבעי ומחסל סיכוי לאנרגיה זולה בעתיד. גם העלאת שווי שימוש ברכב ליסינג היא פגיעה ישירה במעמד הביניים".

יחימוביץ' אמרה כי "הודעת נתניהו ושטייניץ שלא יתערבו בעליית מחירי הדלק, היא הודעה שקרית. השניים דווקא כן מתערבים, ושליש מעליית מחירי הדלק היום היא תוצאה ישירה של המיסים הבלתי צודקים שהטילו על הציבור". היא הבהירה: "הרעיון שעשירים מופלגים נושאים היום בהעלאת מס זהה על ליטר דלק לזו של מורה או פועל בפניציה - הוא רעיון מעוות".

גם חברה לסיעה, אבישי ברוורמן, מתח ביקורת על התנהלות ראש הממשלה ושר האוצר. "העלאת המס על הדלק איננה קשורה למשבר הכלכלי באירופה ולא לסנקציות על אירן - זו המדיניות של שטייניץ ונתניהו", כתב ברוורמן בעמוד הפייסבוק שלו. "אין קשר בין מחירי הנפט בעולם להעלאת המחיר על הדלק. מחיר הנפט בעולם לא עלה בצורה דרמטית והוא אף זהה לשנים שבהן מחיר הדלק נשאר נמוך".

"ראש הממשלה מתיש את האזרחים"

ח"כ יוחנן פלסנר (קדימה) התייחס בסוף השבוע באירוע שבתרבות בחולון להעלאת מס הדלק והאשים כי נתניהו פוגע בציבור הרחב. "ראש הממשלה ממשיך להכניס את ידו לכיס הציבור על מנת לתדלק את סדר העדיפויות המעוות שלו", אמר ח"כ פלסנר. "ממשלת נתניהו מממנת דיור עבור מתנחלי מגרון בשווי של 660 אלף שקל למשפחה ומשקיעה מאות אלפי שקלים עבור כל משפחה חרדית בעיר חריש ומגישה את החשבון לציבור המשרת והעובד שהחל מהלילה יספוג גזרה נוספת".

מנהיג מאבק הדלק זאב גראואר האשים את ממשלת נתניהו בהפקרת האזרחים והתשתם. "המלחמה אשר מטרידה אותי יותר מכל, שממנה אין לי את היכולת להסתתר היא מלחמת ההתשה שאותה מנהיג ראש הממשלה כלפי אזרחי המדינה", הדגיש גראואר.

הוא הוסיף כי "מדובר במרכיב שמעלה לנו את יוקר המחייה וגורם להאמרת כלל המוצרים במשק, לדלק השפעה ישירה על כלל המשק, אם מדובר במחיר החשמל, הלחם, הפסטות, החלב ומוצריו ועוד שלל מוצרים שמשונעים על ידי כלי תחבורה ומיוצרים במפעלים שנזקקים לדלק תעשייתי, כך שהעלייה הנוכחית תייקר לנו את ההוצאות באלפי עד עשרות אלפי שקלים בשנה למשפחה ממוצעת".