דנקנר בצרות: אזהרת "עסק חי" ל-IDB

הקונצרן הגדול בישראל שוקע בחובות כבדים ומחזיק בכסף מזומן שאותו יוכל להשיב לבעלי אגרות החוב רק למשך עשרת החודשים הקרובים. בשל כך, איש העסקים המחזיק בו לוותר מהחודש הבא על מחצית ממשכורתו - אך גובר החשש מפני השלכות קשות על חברות הענק שבשליטתו

תאגיד IDB אחזקות פרסם היום את דוחות הרבעון השני של השנה הכוללים הערת "עסק חי" - שצורפה אחרי שבעל השליטה, איש העסקים נוחי דנקנר, כשל במאמציו לאתר משקיע שיזרים כסף לקבוצה המתמודדת עם חובות כבדים.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

הערת "עסק חי" מהווה, במקרה זה, אזהרה שלפיה התעורר ספק בדבר יכולתה של IDB לפרוע את החובות שהיא מחויבת להשיב בשנתיים הקרובות. משמעות הדבר היא כי באופן עקרוני, מפרסום הערה זו יכולים מחזיקי האג"ח של החברה לדרוש פירעון מיידי, או לכל הפחות לדרוש מהחברה להציג להם תכניות פעולה לכיסוי החובות.

מהדוחות עולה כי ברבעון השני העמיקו הפסדי התאגיד לכדי 1.27 מיליארד שקלים, בהשוואה להפסד של 883 מיליוני שקלים בתקופה המקבילה אשתקד.

לרוב ההפסדים גרמו IDB פיתוח, שדיווחה על הפסד נקי ענק ברבעון השני של 1.25 מיליארד שקלים, זאת בהשוואה להפסד של 821 מיליון שקלים ברבעון המקביל אשתקד.

דנקנר מוותר על 50% מהשכר

לנוכח התוצאות הכספיות והמצב הפיננסי הרעוע, החליט דנקנר לוותר על מחצית משכרו החודשי לתקופה של שנה, החל מחודש ספטמבר 2012. כמו כן, הוחלט כי נושאי המשרה IDB פיתוח ייאלצו לוותר על 10%-15% משכרם החודשי לתקופה של שנה.

IDB אחזקות היא קונצרן ענק החולש על חברות רבות במשק הישראלי - ובהן סלקום, שופרסל, כלל ביטוח, אלרון ונכסים ובניין. היקף החוב הכולל שלה עומד על כשני מיליארד שקלים, מהם 1.6 מיליארד לבעלי אגרות החוב.